SuperBiz wiadomości Zjednoczona Lewica i Partia Razem: Podnieść podatki najbogatszym

Zjednoczona Lewica i Partia Razem: Podnieść podatki najbogatszym

08.10.2015, godz. 12:55
Barbara Nowacka Marcelina Zawisza
Barbara Nowacka ze Zjednoczonej Lewicy oraz Marcelina Zawisza partia RAZEM foto: partiarazem.pl, EAST NEWS

Liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka przekonuje, że należy zmienić system podatkowy tak, aby najubożsi byli zwolnieni z podatku, ale najlepiej zarabiający płacili 40 proc. O konieczności zwolnienia z podatku najbiedniejszych mówiła również Marcelina Zawisza z zarządu Partii Razem. Dodając, że podatkami należy obłożyć zagraniczne korporacje.

- System podatkowy dziś jest niesprawiedliwy. Trzeba przede wszystkim zmienić skalę podatkową wprowadzając podatek 0 proc. dla najuboższych. Następnie podatki aż do 40 proc. na osób najwięcej zarabiających - tłumaczyła Nowacka w Kontrwywiadzie w RMF FM.

Czytaj też: Ryszard Petru chce jednego VAT-u. Stracą na tym najbiedniejsi

Liderka wspólnego komitetu SLD i Twojego Ruchu, dodała, że w Polsce należy wprowadzić podatek od transakcji. - Funkcjonuje w 11 państwach Europy, nie rozumiem dlaczego w Polsce nie może funkcjonować. Jego skuteczność wzrasta z liczbą państw, które w nim uczestniczą – ocenia Nowacka.

W jej opinii rozwiązaniem kłopotów finansowych w naszym kraju jest "reforma sposobu zatrudnienia". - Likwidacja umów śmieciowych sprawi, że podatki wtedy będą sensowniej odprowadzane - wyjaśnia.

W kwestii podatków, jednym głosem ze Zjednoczoną Lewicą mówią przedstawiciele Partii Razem. Zawadzka z zarządu partii przekonywała w radiowej "Trójce", że jej ugrupowanie chce wprowadzić sześć progów podatkowych, które sprawią, że 90 proc. społeczeństwa będzie płaciła mniejsze świadczenia na rzecz państwa. Z kolei Razem zapowiada wyższe podatki dla najbogatszych i korporacji, które sfinansują pomoc społeczną. Zawisza zadeklarowała również wprowadzenie klauzuli o unikaniu opodatkowania.

Mimo to Zawisza krytykuje projekt Zjednoczonej Lewicy, który w jej zdaniem ma "zapewnić Millerowi i Palikotowi diety poselskie". Dla przedstawicielki Razem Barbara Nowacka nie jest prawdziwą liderką, tak jak nie był realnym przywódcą Wojciech Olejniczak, a SLD co wybory stawia "młodą twarz", która rzekomo ma być "nową twarz lewicy w Polsce".

 

 

Źródło: RMF FM, "Trójka"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: