SuperBiz wiadomości Złodzieje ruszyli na łowy. Uważaj na świątecznych zakupach

Złodzieje ruszyli na łowy. Uważaj na świątecznych zakupach

22.12.2016, godz. 14:58
Złodzieje grasują na zakupach
foto: SHUTTERSTOCK

Centra handlowe, bazary, komunikacja miejska, stoiska z choinkami, a nawet internet to ulubione miejsca złodziei grasujących w okresie świątecznym. Policja radzi, jak nie wpaść w ich sidła.

Na zakupach na bazarze, gdzie zwykle płacimy gotówką, pilnujmy portfela jak oka w głowie. Nie pokazujmy, ile mamy tam gotówki. Nie trzymajmy wszystkich pieniędzy, kart kredytowych i dokumentów w jednym miejscu. Większą część gotówki schowaj w wewnętrznej kieszeni torby czy kurtki (złodziej zwykle czyha na portfel).

Upewniaj się, czy torebkę masz zamkniętą. Trzymaj ją z przodu, w zasięgu wzroku, portfel schowaj w głębiej położonej kieszeni. Zwracajmy uwagę, czy wokół nas nie tworzy się tzw. sztuczny tłok, który jest wykorzystywany lub w ogóle tworzony przez kieszonkowców.

Zobacz: Ile karpi kupisz za jedna pensję? W tym roku rekordowo dużo [INFOGRAFIKA]

Spóźnialscy robią jeszcze zakupy przez internet. W pośpiechu najłatwiej wpaść w pułapkę oszustów. Wyjątkowo tani towar kupuj tylko w sprawdzonym sklepie, który faktycznie może wprowadzić duże rabaty. Jeśli nie znasz sklepu, to bądź ostrożny, bo towar może być wadliwy lub w ogóle go nie otrzymasz. Kupując sprzęt komputerowy, sprawdzajmy czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach. Policja ostrzega, by nie kupować telefonu bez ładowarki i oryginalnych dokumentów. W takich przypadkach istnieje ryzyko, że sprzęt pochodzi z kradzieży.

Zobacz: Ceny światecznych produktów. Jak zmieniły się przez rok? [INFOGRAFIKA]

Zachowaj korespondencję związaną z transakcją zakupu w sieci. Jeśli padniesz ofiarą oszustów, którzy wyłudzą pieniądze, to  poinformuj o tym zdarzeniu policję.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: