SuperBiz wiadomości Złote Laury rozdane! Zobacz, do kogo trafiły statuetki

Złote Laury rozdane! Zobacz, do kogo trafiły statuetki

25.09.2015, godz. 13:30
Złoty Laur
foto: Super Express

Ceremonia rozdania Złotych Laurów „Super Biznesu” już za nami. Podczas gali poznaliśmy nazwiska laureatów nagrody w 12 kategoriach a także umotywowanie wyboru przygotowane przez Kapitułę konkursu. Sprawdź, kto otrzymał nasze złote statuetki.

Złote Laury przyznaliśmy już drugi raz. Nagrodziliśmy nimi osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla polskiego biznesu, a także działające na rzecz poprawy warunków życia społecznego. Galę, która rozpoczęła się o godzinie 19 w Pałacu Prymasowskim w Warszawie, poprowadziła Anna Popek. Wydarzenie zostało uświetnione koncertem fortepianowym Przemysława Winnickiego – laureata wielu koncertów pianistycznych w kraju i za granicą, stypendysty Fundacji Kler.

Wydarzenie zaszczycili obecnością ministrowie gospodarki, administracji i cyfryzacji, rolnictwa i rozwoju wsi, pracy i polityki społecznej oraz wiceminister skarbu państwa i wiceminister środowiska. Najważniejsi podczas uroczystości byli jednak laureaci w poszczególnych kategoriach.

1. Ambasador Polski w Świecie
Ambasadorem Polski w świecie została firma CD Projekt SA, największy polski producent gier komputerowych. Złotym Laurem została uhonorowana za grę „Wiedźmin 3: Dziki Gon”, która podbija świat. Tylko w ciągu pierwszych sześciu tygodni sprzedaży grę kupiło aż 6 mln klientów i jest to jeden z najlepszych polskich towarów eksportowych ostatnich miesięcy. Nad grą pracował przez trzy i pół roku 240-osobowy zespół studia CD PROJEKT RED.

2. Innowacyjność
W kategorii innowacyjność została nagrodzona firma Adamed Sp. z o.o. Statuetka trafiła do spółki w związku z prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych nad lekami innowacyjnymi. Grupa Adamed była pionierem tego typu działalności w Polsce. Dziś Grupa Adamed prowadzi zaawansowane programy badawcze w obszarze onkologii i neuropsychiatrii. Jest niekwestionowanym liderem polskiej branży farmaceutycznej pod względem skali działalności innowacyjnej – 250 produktów w jej portfolio i 94 patenty w dziedzinie farmacji mówią same za siebie.

3. Sponsoring Sportowy
Jeśli chodzi o sponsoring sportowy, Złoty Laur otrzymała Grupa Lotos SA, która od lat wspiera polskich sportowców w drodze do sukcesów. Jest głównym sponsorem reprezentacji Polski w piłce nożnej oraz reprezentacji Polski w skokach narciarskich oraz Polskiego Związku Narciarskiego. Pomaga rozwinąć skrzydła polskim rajdowcom: Robertowi Kubicy i Kajetanowi Kajetanowiczowi oraz wszystkim, którzy startują w samochodowym Rajdzie Polski, samochodowym Rajdzie Barbórka czy Tour de Pologne.

4. Rozwój Przedsiębiorczości
Za wspieranie rozwoju przedsiębiorczości została doceniona Grupa Kapitałowa CCC, ciesząca się najlepszą pozycją na rynku detalicznym obuwia w Polsce. Prężnie działa tez w Czechach, na Słowacji i Węgrzech i chce się rozwijać na kolejnych rynkach zagranicznych. CCC wykazuje troskę o rozwój kadry menadżerskiej, czego najlepszym przykładem jest przygotowanie wraz z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu innowacyjnego projektu - studiów podyplomowych zarządzanie ekspansją zagraniczną i rozwojem. Za to właśnie doceniła ją Kapituła „Złotego Lauru”.

5. Społeczna Odpowiedzialność Biznesu
Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA to laureat w kategorii społeczna odpowiedzialność biznesu. Polpharma w swoich działaniach kieruje się mottem „Ludzie pomagają Ludziom” a idea społecznej odpowiedzialności jest integralną częścią strategii zarządzania firmą. Wśród najważniejszych aspektów działalności, za którą została nagrodzona Polpharma, można wymienić budowanie partnerskich relacji ze społecznością lokalną, działalność edukacyjną w zakresie profilaktyki zdrowotnej oraz zaangażowanie w rozwój nauki.

6. Nauka i Biznes
Najlepszy w kategorii nauka i biznes był Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu. Nagrodę otrzymał za stworzenie unikatowej w skali świata placówki, w której działa interdyscyplinarny zespół lekarzy, inżynierów, fizyków. Do największych sukcesów Instytutu należy zainicjowanie programu badań przesiewowych słuchu u noworodków. Dzięki działalności Instytutu, Polska stała się liderem wczesnego wykrywania zaburzeń słuchu. Po wystąpieniu prof. Henryka Skarżyńskiego, dyrektora Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. na scenę wszedł 13-letni Olaf, podopieczny profesora, który dzięki jego pomocy odzyskał słuch. Chłopiec wyrecytował wierz Juliana Tuwima pt. „Dwa wiatry”.

7. Ochrona Środowiska
Bank Ochrony Środowiska SA otrzymał statuetkę w kategorii ochrona środowiska. Zdobył ją za stworzenie portalu ekologicznego www.Eko-Polska.pl, który łączy ludzi myślących o ekologii. Dzięki portalowi powstaje interaktywna mapa miejsc eko. BOŚ prowadzi szerokie działania mające na celu edukację ekologiczną oraz finansuje i promuje akcje na rzecz ochrony środowiska, żeby wymienić tylko sfinansowanie pierwszej w Europie farmy wiatrowej z najnowocześniejszymi turbinami firmy Vestas.

8. Finanse i Bankowość
Laureatem kategorii finanse i bankowość został Bank BGŻ BNP Paribas SA. Połączenie BGŻ z BNP Paribas było bez wątpienia największą bankową fuzją w tym roku w Polsce. Formalne połączenie się dwóch uzupełniających się banków oznacza powstanie nowej, silnej instytucji na naszym rynku – banku lokalnego, ale o globalnym zasięgu. W ciągu kilku lat BGŻ BNP Paribas chce się znaleźć w piątce największych banków w Polsce.

9. Inicjatywa Społeczna
Stowarzyszenie „Integracja i Współpraca” otrzymało Złoty Laur w kategorii inicjatywa społeczna za swój autorski program - Bezpieczne i Ekologiczne Wakacje, czyli cykl festynów rodzinnych organizowanych na terenie całej Polski. Tematyczne występy artystyczno-edukacyjne, przestrzegały przed niebezpieczeństwami grożącymi podczas wakacyjnego wypoczynku oraz kreowały właściwe i odpowiedzialne postawy w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu.

10. Sektor Rolno-Spożywczy
Koncern Jeronimio Martins Polska SA, właściciel sieci Biedronka, został nagrodzony w kategorii sektor rolno-spożywczy. za wspieranie rozwoju polskiego sektora rolno-spożywczego, owocną współpracę z polskimi firmami oraz aktywną promocję polskich produktów w kraju i za granicą. Wchodząc dwadzieścia lat temu na polski rynek, Jeronimo Martins postawiło na długofalową współpracę z polskimi dostawcami. Dzisiaj jej efektem jest dominacja polskich produktów w ofercie sieci –  9 na 10 produktów spożywczych w Biedronce pochodzi od polskich dostawców.

11. Transformacja
Złoty Laur w kategorii transformacja został przyznany Poczcie Polskiej SA. To wiekowa firma – istnieje od 450 lat i do dziś świetnie radzi sobie na rynku. Od 5 lat Poczta Polska osiąga dodatnie wyniki finansowe. W ubiegłym roku Grupa Poczty Polskiej zarobiła 142 mln zł. Kluczem do sukcesu jest rynek paczek, gdzie Poczta Polska rosła w ubiegłym roku dwukrotnie szybciej niż rynek i dyscyplina kosztowa. W tym roku Poczta Polska, wygrywając konkurs, została operatorem wyznaczonym do pełnienia powszechnych usług pocztowych na lata 2016 - 2025.

12. Osobowość Roku
W specjalnej kategorii osobowość roku Złoty Laur otrzymał prezes zarządu PZU SA Andrzej Klesyk. Ubezpieczyciel, na którego czele stoi, już wkrótce ma szansę stać się konsolidatorem usług finansowych na polskim rynku - w tym roku udało jej się kupić Alior Bank i już planuje kolejne inwestycje. Za sukcesem tym stoi Andrzej Klesyk, prawdziwy wizjoner, jeden z pierwszych polskich absolwentów Uniwersytetu Hravarda. Jest to nie tylko sprawnie zarządzający menedżer, ale też prawdziwa osobowość – jego motto brzmi „jeśli nie masz szans na zwycięstwo, wymyśl nową grę”.

 

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: