SuperBiz wiadomości Złotówka za złotówkę. Rodziny nie stracą świadczeń, nawet jak przekroczą próg dochodowy

Złotówka za złotówkę. Rodziny nie stracą świadczeń, nawet jak przekroczą próg dochodowy

19.05.2015, godz. 16:15
Rodzina, dzieci, rodzice
foto: EAST NEWS

Sejm przyjął nowe przepisy według których rodziny nie stracą już świadczeń rodzinnych po przekroczeniu progu dochodowego. Nadal będą je otrzymywać, ale pomniejszone o kwotę, o jaką przekroczyły kryterium. Dotychczas traciły całą sumę. Nowe regulacje dotyczą ok. 260 tys. polskich rodzin.

Przed nowelizacją wystarczyło, że rodzina przekroczyła próg dochodowy o złotówkę i traciła całe świadczenie (574 zł na osobę w rodzinie lub 664 zł dla rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem). Teraz jeśli rodzina przekroczy kryterium o złotówkę, to otrzyma świadczenia, ale pomniejszone o 1 zł, jeśli o 200 zł - pomniejszone o 200 zł itd.

Zobacz także: Bronisław Komorowski i jego program pierwsza praca. Prezydent mówi skąd weźmie pieniądze

Stąd popularna nazwa nowych przepisów "złotówka za złotówkę". Obejmą one 260 tys. rodzin - wynika z wyliczeń Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA. To samo źródło podaje, że poszerzenie zasięgu świadczeń rodzinnych uszczupli rocznie budżet państwa o ok. 0,5 mld zł.

Projekt dotyczy zasiłku rodzinnego i jego dodatków: becikowego, z tytułu samotnej opieki nad dzieckiem, korzystania z urlopu wychowawczego, wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, kształcenia i rehabilitacji niepełnosprawnego dziecka, rozpoczęcia roku szkolnego, nauki dziecka poza miejscem zamieszkania. Osoby, które straciły prawo do świadczeń od przyszłego roku ponownie mogą składać wnioski o ich przyznanie.

Sprawdź koniecznie: Emerytury. Zobacz, co się zmieniło w przepisach

Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych, który przyjął parlament jest realizacją jednej z zapowiedzi z expose premier Ewy Kopacz. Nowe przepisy wejdą w życie od nowego roku.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: