SuperBiz wiadomości Złoty i giełda reagują spadkiem po expose Beaty Szydło

Złoty i giełda reagują spadkiem po expose Beaty Szydło

18.11.2015, godz. 15:00
Super Biznes: Zabezpiecz się przed ryzykiem walutowym
foto: SHUTTERSTOCK

W czasie gdy na sejmowej mównicy swoje expose przedstawiała premier Beata Szydło, na warszawskiej giełdzie notowania spółek zaliczają spadki. Podobnie reagują kursy walut, gdyż złoty zaczął słabnąć. Najmocniej na giełdach odbiły się zapowiedzi o tym, że rząd ściągnie o miliard złotych więcej dywidend z przedsiębiorstw.

- Po złożonych właśnie obietnicach premier Szydło złoty spadł. Ekonomia już oceniła jej expose - podsumował przemówienie premier Ryszard Petru, lider Nowoczesnej. Już na początku wystąpienia wiceprezes PiS giełda w Warszawie straciła 0,1 punktu procentowego.

Czytaj także: Expose Beaty Szydło. Co obiecał nowy rząd?

Gdy jednak Szydło wspomniała o dodruku pieniądza w celu zachęt inwestycyjnych oraz pobudzania małej i średniej przedsiębiorcom, to WIG 20 zyskiwał nawet 0,5 proc. Dobre wrażenie opadło całkowicie, gdy nowa premier zapowiedziała ściągnięcie wyższych dywidend. Spadkowy trend pozostał już do końca expose. Najwięcej - bo nawet 3 proc. straciły spółki energetyczne.

Osłabianiu uległ też złoty. Stracił zarówno do euro - momentami nawet 4,26 zł, dolara (3,99 zł) oraz franka szwajcarskiego (3,95 zł) - waluta Szwajcarów jednak po południu zaczęła powracać do poziomu z rana (3,92 zł).

 

Źródło: Money.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: