SuperBiz wiadomości Zmarła aktorka grająca księżniczkę Lei. Ile zarobiła na "Gwiezdnych Wojnach"? [ZDJĘCIA]

Zmarła aktorka grająca księżniczkę Lei. Ile zarobiła na "Gwiezdnych Wojnach"? [ZDJĘCIA]

28.12.2016, godz. 17:00
Carrie Fisher
Carrie Fisher z rodzicami - 1957 rok. foto:

Aktorka Carrie Fisher, znana głównie z roli księżniczki Lei z sagi "Gwiezdne Wojny" George'a Lucasa, zmarła we wtorek w wieku 60 lat. Do filmu trafiła w wieku zaledwie 19 lat i pomimo ogromnej popularności trylogii, aktorka nie zarobiła na niej ani dolara.

"Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce" – tak zaczyna się każdy film z serii "Gwiezdnych Wojen". Akcja pierwszej, czyli czwartej części, toczyła się 19 lat po upadku Republiki i powstaniu Imperium. Rozpoczęła się wtedy walka między Lordem Vaderem i Obi-Wanem. Złowrogie Imperium zawładnęło galaktyką. Uwięzionej przez Dartha Vadera księżniczce Lei z nieoczekiwaną pomocą przyjdą kosmiczny przemytnik Han Solo i młody Luke Skywalker.

Zobacz także: Last Christmas. Ile zarobił nieśmiertelny przebój George'a Michaela

Twórcą sagi jest George Lucas, który relatywnie niewiele zarobił na reżyserii pierwszej części filmu, ale w zamian uzyskał prawa do wszelkich gadżetów i zabawek. Mógł otrzymać pół miliona dolarów zamiast 150 tys. dol. Z czasem zdecydowanie wyszło mu to na korzyść. Obecnie cały biznes "Star Wars" wyceniany jest na 33 miliardy dolarów.

Dziś "Gwiezdne wojny" należą do Disney'a, który trzy lata temu za studio i prawa do filmów zapłacił 4 miliardy dolarów. To bez dochodów, jakie mają stacje telewizyjne z emisji reklam przy okazji puszczania filmów. Jeśli chodzi o zyski z licencji rzeczy sprzedawanych pod etykietką najnowszej części, to różnice w szacunkach sięgają 4,5 mld dolarów.

Co ciekawe, pomimo gigantycznego sukcesu "Gwiezdnych Wojen", film nie przyniósł fortuny Carrie Fisher. Stało się tak bowiem kontrakt, który podpisała w wieku 19 lat, przewidywał, że oddaje ona studiu wszystkie prawa do wykorzystania swojego wizerunku. Całą sprawę skomentowała wówczas w rozmowie z "Newsweekiem".

- Nie było wtedy czegoś takiego jak gadżety powiązane z filmem. Nikt nie mógł przewidzieć, jak rozwinie się ta franczyza. To nie była kwestia tego, że nie myślałam o sobie, że nie jestem ładna, ale kiedy patrzyłam w lustro, to nie nie widziałam w odbiciu czegoś, co może mieć jakąś wartość finansową - powiedziała aktorka.

- Ile pieniędzy mogłabym zarobić na tym wszystkim? Nie chcę wiedzieć. To zbyt irytujące, a jednocześnie zabawne - dodała.

Sprawdź koniecznie: „Najmłodszy polski milioner" zatrzymany przez policję

Ile zarobiły poszczególne filmy:

Gwiezdne Wojny: Nowa Nadzieja, część IV – 775,3 mln dolarów (1977 r.)

Gwiezdne Wojny: Imperium Kontratakuje, część V – 538,4 mln dolarów (1980 r.)

Gwiezdne Wojny: Powrót Jedi, część VI – 475,1 mln dolarów (1983 r.)

Gwiezdne Wojny: Mroczne Widmo, część I – 1027 mln dolarów (1999 r.)

Gwiezdne Wojny: Atak Klonów, część II – 649 mln dolarów (2002 r.)

Gwiezdne Wojny: Zemsta Sithów, część III – 849 mln dolarów (2005 r.)

 

Źródło: polityka.pl, tvp.info, TVN24 BiŚ, filmweb.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: