SuperBiz wiadomości Zmiany w emeryturach. Zobacz, jak jest i jak będzie

Zmiany w emeryturach. Zobacz, jak jest i jak będzie

20.07.2016, godz. 15:21
Super Emeryt: Beztroska starość
foto: SHUTTERSTOCK

W Polsce wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn to 67 lat. Cały system emerytalny opiera się na trzech podstawowych filarach. W przyszłym roku czekają nas zmiany.

W Polsce obecny system emerytalny składa się z 3 filarów:

I filar – oparty na Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zarządzanych przez ZUS
II filar oparty na Otwartym Funduszu Emerytalnym (OFE)
III filar oparty na Indywidualnym Koncie Emerytalnym (IKE), Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) i Pracowniczym Programie Emerytalnym (PPE).

Zobacz: Posłowie wyjaśnią aferę Amber Gold? Zobacz, kto zasiądzie w sejmowej komisji

Co istotne, I filar jest obowiązkowy – tam spływają składki odprowadzane przez pracodawców. II i III filar są dobrowolne – np. w II filarze można wybrać, czy całość składki pójdzie od razu do ZUS czy drobna część (2,92 proc.) trafi do OFE. III filar związany jest z ulgami podatkowymi z tytułu odkładanych w nim środków.

Wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn jest taki sam i wynosi 67 lat. Jednak na razie jest on systematycznie wydłużany. Stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego dotyczy kobiet urodzonych po 31 grudnia 1953 i mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1948 roku.

Jest jednak możliwość wcześniejszego odejścia na emeryturę. Osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1948 roku po spełnieniu określonych wymagań mogą przejść na:
- wcześniejszą emeryturę
- świadczenie kompensacycjne
- emeryturę pomostową
- emeryturę częściową (prawo do niej mają panie w wieku co najmniej 62 lata i panowie w wieku 65 lat, których okresy składkowe i nieskładkowe wynoszą co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn).

Nowe zasady

Jednak niebawem czekają nas zmiany w systemie emerytalnym. Projekt prezydenckiej ustawy zakłada obniżenie wieku emerytalnego: 60 lat dla kobiet (urodzonych po dniu 31 marca 1955 r.) i 65 lat dla mężczyzn (urodzonych po dniu 31 marca 1950 r.). Nowy wiek emerytalny dotyczy wszystkich grup zawodowych (m.in. nauczycieli, policjantów, strażaków).

Zgodnie z nowym projektem ustawy z oczywistych przyczyn zniknie emerytura częściowa (po obniżeniu wieku emerytalnego będzie już niepotrzebna).

Zobacz: Pokemony opanowały giełdę

W prezydenckim projekcie przewiduje się także objecie ubezpieczonego gwarancją otrzymania najniższej emerytury. Jednak uzależnione to ma być od osiągnięcia zróżnicowanego ze względu na płeć (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn) okresu składkowego i nieskładkowego.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: