SuperBiz wiadomości Zmiany w kredytach

Zmiany w kredytach

30.01.2012, godz. 02:00
Bank
foto: Brak agencji

Masz zamiar wziąć kredyt lub pożyczkę? Pamiętaj, że w styczniu zmieniły się zasady udzielania kredytów konsumenckich. Nowa ustawa zawiera zapisy korzystne dla kredytobiorców, ale wprowadza też regulacje, które mogą utrudnić otrzymanie pożyczki...

Nowe przepisy obowiązują zarówno banki, wszystkie firmy pożyczkowe, jak i kasy oszczędnościowo- kredytowe. Istotne zmiany zaszły m.in. w kredytach konsumenckich, pożyczkach gotówkowych oraz kredytach na rachunkach osobistych.

Przepisy nowej ustawy dotyczą kredytów do 255,55 tys. zł (wcześniej były to kredyty do 80 tys. zł). Obecnie w umowie kredytowej muszą być wyraźnie wyszczególnione wszelkie opłaty. Wszędzie obowiązuje jednakowy formularz, który powinien zawierać komplet podstawowych informacji o kredycie - nie tylko opłaty, prowizje i oprocentowanie, ale też inne koszty pożyczki, jak całkowita kwota do spłaty, rzeczywista roczna stopa oprocentowania, wymagane zabezpieczenia, wysokość składki ubezpieczeniowej.

Więcej czasu do zastanowienia

Z 10 do 14 dni kalendarzowych wydłuży się okres, w którym możesz zrezygnować (bez podawania przyczyn) z kredytu konsumpcyjnego. Jednak będziesz musiał zapłacić odsetki za dni, przez które zastanawiałeś się, czy wykorzystać kredyt, czy nie. Jeśli się rozmyślisz, na zwrot pieniędzy masz 30 dni od dnia rezygnacji z pożyczki. Kredytodawca ma teraz wobec ciebie dodatkowy obowiązek - musi cię poinformować, że możesz zrezygnować z kredytu. Poza tym bank, w przypadku gdy odrzuci twój wniosek o pożyczkę, zobowiązany jest wytłumaczyć powody odmowy.

Zniesiony limit

Na tym niestety koniec zmian korzystnych dla klientów. Nowe rozwiązania prawne likwidują obowiązujący wcześniej maksymalny 5-proc. limit prowizji i dodatkowych opłat przygotowawczych związanych z udzieleniem kredytu konsumpcyjnego. Teraz instytucje finansowe mają wolną rękę w ustalaniu wysokości dodatkowych opłat. Likwidacja 5-proc. progu prowizji i opłat dodatkowych może spowodować, że kredyt konsumencki będzie udzielany np. z 40-proc. prowizją. Jednak na korzyść klientów może zadziałać konkurencja, która sprawi, że koszty kredytów niekoniecznie pójdą w górę. Zresztą banki już wcześniej omijały narzucony limit 5 proc., nakładając na klientów obowiązek wykupienia różnego rodzaju ubezpieczeń. Teraz jednak nie będą musiały uciekać się do takich wybiegów.

Kosztowna wcześniejsza spłata

Jeśli liczysz się z możliwością wcześniejszego oddania długu, musisz wiedzieć, że nowe przepisy pozwalają bankom żądać rekompensaty za spłatę kredytu przed terminem. Na szczęście tylko w przypadku pożyczek o stałej stopie oprocentowania i tylko wtedy, gdy kwota spłacanego w okresie dwunastu kolejnych miesięcy kredytu jest wyższa niż trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia. Prowizja za spłatę przed terminem może sięgać 1 proc. kwoty kredytu.

autor: Danuta Rawicka zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: