SuperBiz wiadomości Zmiany w skarbówkach dopiero od połowy 2016 roku

Zmiany w skarbówkach dopiero od połowy 2016 roku

08.12.2015, godz. 12:27
PIT, PODATEK, URZĄD SKARBOWY
foto: EAST NEWS

Ustawa o administracji podatkowej nie wejdzie w życie od 1 stycznia - jak początkowo planowano, ale dopiero od połowy przyszłego roku. Zwłoka wynika z nieprzygotowania administracji skarbowej do przejęcia nowych, zapisanych w ustawie zadań - przekonuje sprawozdawca projektu Andrzej Szlachta z PiS.

- Proces przygotowania urzędników do przejęcia nowych zadań nie jest jeszcze zakończony, więc uznaliśmy, że należy wydłużyć vacatio legis ustawy - powiedział Szlachta.

Czytaj koniecznie: Wyższa kwota wolna od podatku dopiero w 2017 roku

Nowellizacja ustawy podatkowej została uchwalona w lipcu tego roku. Zakładała ona wiele uproszeń w interpretacji podatkowych - choćby dla młodych przedsiębiorców. Zmiana prawa przewiduje m.in. wprowadzenie funkcji tzw. asystenta podatkowego. Przez pierwsze 18 miesięcy będą oni pomagać nowym firmom w wywiązywaniu się z obowiązków podatkowych (pomoc w wypełnianiu dokumentów, przypominanie o terminach ich składania, zasadach korzystania z ulg itp.).

Korzystne zmiany obejmą też resztę podatników. Projekt zakłada powstanie centrów obsługi podatnika, w których niezależnie od właściwości miejscowej organu podatkowego, pracownicy administracji podatkowej będą przyjmować podania i deklaracje, wydawać zaświadczenia, udzielać wyjaśnień w zakresie przepisów prawa podatkowego, w tym także podmiotom, które zamierzają dopiero podjąć działalność gospodarczą - podaje Money.pl.

Dodatkowo powstanie Centralny Rejestr Danych Podatkowych, który ułatwi wymianę danych pomiędzy skarbówkami oraz umożliwi obsługę podatnika bez względu na miejsce zamieszkania. Nowością ma być też Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, organu wyspecjalizowanego w wydawaniu indywidualnych interpretacji prawa podatkowego.

 

Źródło: Money.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: