SuperBiz wiadomości Zmiany w więziennictwie. Starsi strażnicy muszą iść na emeryturę

Zmiany w więziennictwie. Starsi strażnicy muszą iść na emeryturę

17.01.2017, godz. 15:07
Polskie więzienia
foto: EAST NEWS

Szkolenia zawodowe dla osadzonych, wysyłanie na emerytury starszych strażników. Polskie więziennictwo czekają duże zmiany.

Osadzeni w więzieniach na terenie Polski mogą za kratami zdobyć nowy zawód. Pieniądze na ten cel  pójdą z funduszu unijnego, z którego na więzienny "Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój" na lata 2014-2020 przeznaczono aż 111 mln zł. Osadzeni mogą wykształcić się m.in. na fryzjerów, budowlańców, kucharzy, elektryków, specjalistów od zagospodarowania terenów zielonych. W tym roku gotowych do zawodu ma być 11 064 skazanych.

Zobacz: Na "śmieciówkach" pracuje 1,3 mln osób

Zmiany szykują się też w środowisku strażników więziennych. Jak podaje „Rzeczpospolita” około 200 funkcjonariuszy z rekordowym stażem pracy (ponad 30 lat) będzie wysłanych na emerytury. Powód? Trzeb zarobić miejsce dla nowych kandydatów i umożliwić awans zawodowy osobom pracującym już w placówkach penitencjarnych.

Zobacz: Miliardy złotych pójdą na więziennictwo

Ywysłanie starszych pracowników na emerytury ma też być sposóbem na oddelegowanie z szeregów służby więziennej osób, które podjęły tam pracę w okresie PRL. W więziennictwie zatrudnionych jest ok. 27,5 tys. funkcjonariuszy. 226 z nich rozpoczęło służbę przed 1990 rokiem.

Żródło: "Rzeczpospolita", money.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: