SuperBiz wiadomości Znamy laureata Nagrody Nobla z ekonomii

Znamy laureata Nagrody Nobla z ekonomii

12.10.2015, godz. 13:21
Nagroda Nobla, Nobel
foto: EAST NEWS

Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii otrzymał szkocki uczony Angus Deaton, specjalista z zakresu mikroekonomii

Szkocki ekonomista Angus Deaton zdobył tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii za analizę konsumpcji, ubóstwa i dobrobytu. Angus Deaton ma 69 lat i jest absolwentem Uniwersytetu Cambrigde.

W uzasadnieniu nagrody zwrócono uwagę, że Deaton koncentruje się w swej pracy na trzech kluczowych kwestiach: jak konsumenci dzielą swe wydatki między różne dobra, ile z dochodu społeczeństwa jest wydawane, a ile oszczędzane oraz w jaki sposób najlepiej mierzyć i analizować dobrobyt i ubóstwo.

Zaakcentowano, że praca Deatona ma wielkie znaczenie dla opracowywania polityki, pomagając np. określić, które grupy społeczne zostaną najbardziej dotknięte podwyżką podatku VAT na żywność.

Występując na konferencji prasowej już jako laureat tegorocznego ekonomicznego Nobla Deaton powiedział o sobie, że jest "kimś, kto interesuje się biednymi tego świata, tym, jak ludzie się zachowują i co zapewnia im dobre życie".

Nobel z ekonomii jest przyznawany na tych samych zasadach, co Nagroda Nobla w pozostałych dziedzinach, przez niezależny komitet Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk.

Nagrodę pieniężną w wysokości 8 mln koron (ok. 860 tys. euro) zapewnia Bank Szwecji. W innych przypadkach finansuje ją Fundacja Noblowska, która zarządza majątkiem pozostawionym przez Alfreda Nobla.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: