SuperBiz wiadomości Znamy skład "indeksu szacunku" na GPW

Znamy skład "indeksu szacunku" na GPW

15.12.2016, godz. 12:34
GPW ogłasza skład Respect Index
foto: GPW

Zarząd warszawskiej giełdy ogłosił skład "RESPECT Index", już po raz dziesiąty. W jego składzie są notowane na GPW spółki, które działają wyjątkowo prospołecznie i proekologiczne.

Wyniki notowań indeksu RESPECT pokazują, że spółki tworzące ten wskaźnik charakteryzują się wyższą stopą zwrotu niż przeciętna rynkowa, wyrażona indeksem WIG. Od 19 listopada 2009 roku do 13 grudnia 2016 roku, w ciągu siedmiu lat istnienia indeksu, zwiększył on swoją wartość o ponad połowę. W tym czasie indeks szerokiego rynku WIG wzrósł niewiele ponad jedną czwartą.

- RESPECT to pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej indeks spółek odpowiedzialnych. Do tegorocznej X edycji indeksu zakwalifikowało się 25 spółek, działających zgodnie z najlepszymi standardami zarządzania w zakresie ładu korporacyjnego, informacyjnego i relacji z inwestorami z uwzględnieniem czynników ekologicznych, społecznych i pracowniczych. Cieszę się, że z roku na rok wzrasta liczba spółek podejmujących działania w obszarze zrównoważonego rozwoju, wpisując je w swoje długofalowe strategie biznesowe. Działania te wspierają rozwój rynku kapitałowego, budując zaufanie wśród inwestorów i dostarczając im narzędzi do podejmowania kluczowych decyzji biznesowych – powiedziała prof. Małgorzata Zaleska, prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Do indeksu aspirować mogą spółki o najwyższej płynności, czyli wchodzące w skład indeksów WIG20, mWIG40 lub sWIG80. Trafiają do niego firmy, które przechodzą trzystopniową weryfikację prowadzoną przez GPW i Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, prowadzące w nienaganny sposób komunikację z rynkiem poprzez raporty bieżące i okresowe oraz swoje strony internetowe. Trzecim warunkiem jest odpowiedzialne społecznie zachowanie wobec środowiska, społeczności i pracowników

W skład tegorocznej edycji indeksu weszło 25 spółek:

Apator S.A.
Bank Handlowy w Warszawie S.A.
Bank Millennium S.A.
Bank Pekao S.A.
Bank Zachodni WBK S.A.
Budimex S.A.
Elektrobudowa S.A.
Energa S.A.
Fabryki Mebli „FORTE" S.A.
GPW S.A.
Grupa Azoty S.A.
Grupa LOTOS S.A.
ING Bank Śląski S.A.
KGHM Polska Miedź S.A.
Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.
Orange Polska S.A.
PCC Rokita S.A.
Pelion S.A.
PGE S.A.
PGNIG S.A.
PKN Orlen S.A.
PZU S.A
Tauron PE S.A.
Trakcja PRKiI S.A.
Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja S.A.

Nowy skład RESPECT Index będzie obowiązywał od 19 grudnia 2016 r.

źródło: GPW

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: