SuperBiz wiadomości Znany frankowicz pozwie Polskę w Europejskim Trybunale Praw Człowieka

Znany frankowicz pozwie Polskę w Europejskim Trybunale Praw Człowieka

28.12.2016, godz. 13:10
Frank szwajcarski
foto: SHUTTERSTOCK

Tomasz Sadlik, współautor antologii „Biała księga kredytów we frankach w Polsce", zapowiedział, że złoży pozew przeciwko Polsce w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu. Jak poinformował Parkiet, pozew ma wpłynąć do Trybunału już w styczniu 2017 roku.

Najbardziej znany w Polsce frankowicz, Tomasz Sadlik, zapowiedział, że złoży pozew przeciwko Polsce w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu. Jak poinformował Parkiet, pozew ma wpłynąć do Trybunału już w styczniu 2017 roku.

Tomasz Sadlik jest prezesem „Pro futuris" – stowarzyszenia zrzeszającego frankowiczów. Zrobiło się o nim głośno po m.in. za sprawą książki pt. „Biała księga kredytów we frankach w Polsce". Sadlik opisał w niej swoje perypetie związane ze sprawą, jaką wytoczył bankowi Raiffeisen. (W zeszłym roku stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu sprezentowało tę publikację Andrzejowi Dudzie.)

Zobacz także: Jest nadzieja dla frankowiczów. Sąd unieważnił umowę mBanku [AKTUALIZACJA]

- Szanowni Państwo, jak Państwo wiecie, przegrałem w Polsce w dwóch instancjach pozew przeciwko bankowi Raiffeisen o unieważnienie umowy o tzw. kredyt denominowany we frankach szwajcarskich. Sądy dwóch instancji zignorowały dowody, nie powołały nawet biegłego do zbadania dokumentacji, ślepo ufając zapewnieniom banku pomimo, że przedstawiał co najmniej wątpliwe wyliczenia swoich należności z tytułu tej umowy. Sąd Najwyższy w ogóle odmówił zajęcia się tą sprawą. W związku z tym pozostaje tylko Trybunał Praw Człowieka – napisał Sadlik w swoim oświadczeniu.

Koszty wynajęcia kancelarii adwokackiej, która poprowadzi sprawę przeciwko Polsce, Sadlik oszacował na 30 tys. złotych. Wystosował pisemny apel o wsparcie finansowe na pokrycie przedsięwzięcia. Jak poinformował PAP 27 grudnia, udało mu się już zebrać część niezbędnych funduszy, a pozew wpłynie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka na początku przyszłego roku.

Oprac. na podst. bankowebezprawie.pl, parkiet.com

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: