SuperBiz wiadomości Zobacz, co nosisz. Tajemnice tkanin

Zobacz, co nosisz. Tajemnice tkanin

11.03.2017, godz. 17:00
promocje, wyprzedaże, zakupy, moda
foto: EAST NEWS

Bawełna, len, wełna, poliester, wiskoza, akryl to najbardziej popularne włókna, z jakich uszyte są ubrania. Wiele materiałów to mieszanki. Zobacz, jak rozszyfrować metki przyszyte do ubrań, by wybrać wygodne i dobrej jakości ciuchy.

Włókna dzielimy na dwie podstawowe grup: naturalne i chemiczne. Te pierwsze są pochodzenia roślinnego (len, bawełna, włókno kokosowe) lub zwierzęcego (jedwab, wełna). Zwykle włókna naturalne łączy się  choć z odrobiną sztucznych. W przeciwnym razie ubrania mogą być wyjątkowo niewygodne i niepraktyczne.

Zobacz: Polacy wydają 2,6 mld zł na ciastka

Natomiast włókna chemiczne powstają w sztucznych warunkach w wyniku procesów chemicznych i technologicznych. Dzielimy je na włókna sztuczne (wiskoza, modal)  oraz syntetyczne (poliester, poliamid, akryl, elastan, nylon). W tym zestawieniu najgorzej wypadają włókna syntetyczne, które w dużej mierze powstają z ropy naftowej i jej pochodnych. I to właśnie one są najmniej przyjazne naszej skórze (nie wchłaniają wody, nie przepuszczają powietrza, mogą wywoływać podrażnienia skóry), ale mają też swoje plusy. To dzięki nim ubrania się nie gniotą, nie mechacą, są przyjemniejsze w dotyku i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Rozszyfrujemy kilka najczęściej spotykanych włókien.

Włókna naturalne:
len – włókno pochodzenia roślinnego. Tkanina przepuszcza powietrze, wchłania wilgoć i szybo się suszy, ale bardzo się gniecie
wełna – włókno pochodzenia zwierzęcego, utrzymuje ciepło, ale sama w sobie jest gryząca i może podrażniać skórę, a w praniu może się sfilcować. Najlepszym gatunkiem wełny jest kaszmir
jedwab – włókno pochodzenia zwierzęcego (z kokonu motyla). Tkanina jest śliska, połyskująca, miękka i delikatna

Włókna sztuczne:
wiskoza – powstaje z naturalnej celulozy, ale w wyniku chemicznej obróbki. Tkanina delikatna, z połyskiem. Ale dość łatwo się gniecie i elektryzuje
modal – włókno celulozowe. Tkanina szybko się gniecie, ale doskonale pochłania wilgoć. Zwykle wykorzystywana do szycia pościeli i bielizny.

Włókna syntetyczne:
poliester – szybko schnie, jest wytrzymały na uszkodzenia, może się elektryzować
nylon – ma lekki połysk, wykorzystywany do produkcji rajstop i kurtek zimowych
akryl – tzw. pseudowełna, nie gniecie się, ale może elektryzować się

Zobacz: Będą etykiety z kaloriami?

Wybierając ubrania uszyte wyłącznie z materiałów naturalnych, trzeba zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na metce dotyczącymi prania takiego ubrania. Nieprzestrzeganie tych zasad może zakończyć się zniszczeniem tkaniny (zmechaceniem, skurczeniem, rozciągnięciem).

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: