SuperBiz wiadomości Zobacz, ile zarabiają więźniowie [WYNAGRODZENIA]

Zobacz, ile zarabiają więźniowie [WYNAGRODZENIA]

08.02.2017, godz. 09:43
Pieniądze
foto: SHUTTERSTOCK

Co trzeci osadzony pracuje. Nie każdy bierze za to pieniądze. Ale wielu otrzymuje pensję. Jakie wynagrodzenie otrzymują więźniowie w Polsce?

Ponad 10 tys. skazanych zatrudnionych jest odpłatnie, ok. 15 tys. pracuje za darmo. Więźniowie pobierający pensję pracują za co najmniej najniższą krajową – 2000 zł brutto. Przed sześcioma laty mogli pobierać jedynie połowę takiej minimalnej stawki.

Zobacz także: Więźniowie pracują dla supermarketów, firm budowlanych i poczty

Należne skazanemu wynagrodzenie brutto podlega obowiązkowym potrąceniom. Dla skazanego zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu przedstawia się to następująco: Po pierwsze jest to składka na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe) – 208,31, – zł. 10 proc. wynagrodzenia przekazywane jest na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, to kwota 185, - zł. 25 proc. wynagrodzenia przekazane zostaje na Fundusz Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy, czyli 462,50, - zł. Od przypadającego wynagrodzenia odlicza się 133, - zł zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (z uwzględnieniem miesięcznej ulgi podatkowej). Od pozostałego wynagrodzenia netto, czyli 861.19 - zł, do 40 proc. mogą stanowić zajęcia komornicze (np. alimenty).

W ten sposób egzekucji podlega kwota 344,48, - zł. Z pozostałej części wynagrodzenia 50 proc., ale nie więcej niż 4 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przekazane zostaje na konto tzw. „akumulacji” czyli gromadzenie środków do przekazania skazanemu w chwili zwolnienia z zakładu karnego. Środki te odkłada się do kwoty jednego miesięcznego wynagrodzenia pracowników. Skazanemu do dyspozycji pozostaje kwota 360,90, - zł. W przypadku gdy skazany nie ma żadnych egzekucji (a to zdarza się rzadko) - otrzymuje kwotę 705,38, - zł.

Czytaj również: Ile kosztuje nas utrzymanie więźniów? Dożywocie to ponad milion złotych

Wszystko wskazuje na to, że sytuacja osadzonych w najbliższym czasie może się zmienić. Jak informuje Centralny Zarząd Służby Więziennej, obecnie trwają prace Ministerstwa Sprawiedliwości i Służby Więziennej nad zmianą przepisów dotyczących zatrudnienia więźniów, m.in. nad jego rozszerzeniem i zwiększeniem kwot potrąceń od wynagrodzenia, także z uwzględnieniem pokrycia kosztów utrzymania podczas przebywania w zakładzie karnym.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: