SuperBiz wiadomości Zobacz, jak wygląda zegarek sprzedany za 11 mln dolarów! To nowy rekord [GALERIA]

Zobacz, jak wygląda zegarek sprzedany za 11 mln dolarów! To nowy rekord [GALERIA]

14.11.2016, godz. 16:25
Patek Philippe
Patek Philippe foto: materiał prasowy

Podczas aukcji w Genewie rzadki model zegarka marki Patek Phlilippe osiągnął rekordowo wysoką cenę. Po 13 minutach od rozpoczęcia licytacji znalazł się nabywca, który zaoferował bajońską kwotę 11 mln dolarów. Tym samym został pobity rekord z listopada 2015 r., kiedy to zegarek marki Patek Philippe znalazł kupca, który zaoferował 7,3 mln dolarów.

Na całym świecie dostępne są tylko cztery modele zegarka, który trafił pod młotek. Szacowano jednak, że osiągnie on cenę 3 mln dol., a nie aż 11 mln dolarów. Do kupna było chętnych dwóch użytkowników urządzeń mobilnych.

Szwajcarskie cacuszko jest wykonane ze stali nierdzewnej. Zalicza się do kultowych zegarków w stylu vintage. Zostało wyprodukowane w 1943 roku. Egzemplarz o numerze katalogowym 1518 wyposażono w funkcję chronograficznego kalendarza, która umożliwia dostosowanie urządzenia do lat przestępnych.

Zobacz także: Na zegarkach można nieźle zarobić

Błyskotka znalazła nabywcę podczas jesiennej aukcji zegarków, która miała miejsce w dniach 12 – 13 listopada w Genewie. Zyski z wylicytowanych przedmiotów przerosły najśmielsze oczekiwania organizatorów. Wyniosły one 27,5 mln franków (28 mln dolarów). W tym samym czasie tak dobrych wyników nie miały najbardziej znane domy aukcyjne: Christie's czy Sotheby's.

Cena kupna dobitnie świadczy o tym, że kultowe szwajcarskie zegarki wracają do łask. To zła wiadomość dla producentów. W ciągu ostatnich dwóch dekad na rynek trafiało ponad 20 mln zegarków rocznie. Koneserzy wolą jednak kultowe, zachwycające jakością wykonania modele, a te współczesne często pozostają bez nabywców. Jednocześnie top lot marki Patek Phlilippe jest jednym z najdroższych zegarków na świecie. Według portalu Alux.com większą wartość mają jedynie złote zegarki: Chopard z 201-karatowego złota (sprzedany w 2000 r. za 25 mln dol.) oraz Marie Antoinette marki Breguet (sprzedany w 2014 r. za 30 mln dolarów).

Oprac. na podst. bloomberg.com, alux.com

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: