SuperBiz wiadomości Zobacz, pięć stanowisk na które brakuje kandydatów do pracy

Zobacz, pięć stanowisk na które brakuje kandydatów do pracy

24.09.2015, godz. 12:55
PRACA ROLNICY BUDOWLAŃCY EKSPEDIENCI
foto: SHUTTERSTOCK

Za zwyczaj jest tak, że chętnych do pracy jest więcej niż wakatów, ale są przypadki, że stanowiska pracy pozostają puste, ponieważ trudno o odpowiednich kandydatów. Specjaliści wskazują pięć posada na które istnieje wysokie zapotrzebowanie ze strony pracodawców.

Administracja Biurowa- Asystent/ka

Asystentka menedżera wyższego szczebla jest dzisiaj jego doradcą i ważnym wsparciem biznesowym, bierze udział w spotkaniach służbowych i kontroluje przepływ informacji. "Niestety pomimo, że zarówno ogłoszeń jak i kandydatów na te stanowiska jest bardzo dużo, pracodawcom wciąż trudno znaleźć osoby, dla których praca ta byłaby wyborem świadomym i docelowym" - ocenia Paweł Prociak, Executive Manager w Page Personnel.

Zarobki: 6 500-7 000 zł, a maksimum jakiego można oczekiwać to ok. 8 tys. zł.

Zobacz koniecznie: Ile zarabia taksówkarz w Polsce?

Analizy biznesowe - Analityk Biznesu

Specyfika pracy analityka biznesowego wymaga rozumienia zasad rządzących firmą, relacji pomiędzy finansami, logistyką, sprzedażą czy marketingiem, umiejętności kooperacji z rożnymi zespołami, znajomości planów rozwoju organizacji oraz wykorzystywania tej wiedzy w codziennej pracy. - Analitycy biznesowi z holistycznym spojrzeniem na biznes prowadzą wielowymiarowe analizy łączące dane pochodzące z różnych działów firmy, są w stanie określić jak sezonowość wpływa na przychody firmy, czy też które akcje promocyjne są rentowne. Dlatego w dzisiejszej rzeczywistości analitycy biznesowi są dla firm coraz cenniejsi - zauważa Paweł Prociak.

Zarobki: średnio 7 tys. - 8,5 tys. zł. W niektórych przypadkach nawet 10 tys. zł.

Zasoby Ludzkie- HR Business Partner

HR business partner bierze udział w ocenie pracowników, pomaga wskazać osoby charakteryzujące się wysokim potencjałem rozwoju, planuje ścieżki kariery oraz inicjuje niezbędne działania rozwojowe. "Na tym stanowisku pracownik działu HR ma wpływ na realizację zadań poprzez budowanie motywacji, również tej finansowej. Ponieważ jego wpływ na biznes jest mierzalny, pracodawcy zwiększają liczbę HR business partnerów w swoich firmach" - dodaje ekspert Page Personnel.

Zarobki: średnio 8-9 tys. zł. Maksymalnie do 10 tys. zł.


Łańcuch Dostaw - Planista Popytu/Demand Planner

- Jednym ze stanowisk, na które wręcz brakuje kandydatów na dzisiejszym rynku pracy w ramach łańcucha dostaw jest planista popytu. I pomimo, że w ciągu ostatnich lat wynagrodzenia w tym obszarze generalnie nie uległy zmianie, to na tym stanowisku zaobserwowaliśmy wyraźny wzrost - komentuje Prociak.

Zarobki: średnio 7 tys. - 8,5 tys. zł. Maksymalnie do 11 tys. zł.

Czytaj także: Odprawy dla polityków będą nas kosztować prawie 40 mln zł!

Contact Centre - Agent z językami obcymi

Działy obsługi klienta należą do jednych z niewielu, w których wciąż rośnie zapotrzebowanie na osoby nie posiadające doświadczenia zawodowego, ale posługujące się biegle językami obcymi, takimi jak: czeski, duński, niemiecki, norweski, rumuński, szwedzki czy węgierski. "W przypadku call center znajomość języków obcych jest warunkiem koniecznym otrzymania zatrudnienia. Co ciekawe pozwala ona osobie rozpoczynającej drogę zawodową nie tylko znaleźć pracę, ale także otrzymać satysfakcjonujące wynagrodzenie, które w przypadku języka niemieckiego jest nawet 50 proc. wyższe niż jeszcze 2-3 lata temu" - wyjaśnia ekspert Page Personnel.

Zarobki: 3,5 tys. - 4,5 tys. zł. Maksymalnie 6 tys. zł.


Poziom zarobków według "Przeglądu Płac Administracja Biurowa", "Przeglądu Płac Produkcja i Łańcuch Dostaw 2015" i "Przeglądu Płac Obsługa Klienta i Logistyka 2015".


Źródło: PR News

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: