SuperBiz wiadomości Zobacz w jakich branżach najłatwiej znajdziesz pracę

Zobacz w jakich branżach najłatwiej znajdziesz pracę

17.07.2017, godz. 12:57
Skuteczne metody motywowania pracowników
foto: SHUTTERSTOCK

Niska stopa bezrobocia i rynek pracownika to dobra wiadomość dla poszukujących zatrudnienia, jednak jest też druga strona medalu - zła dla pracodawców, którym brakuje chętnych na jakiekolwiek stanowisko. Raport Golden Line prezentuje, jak rzeczywiście wygląda sytuacja na rynku w II kwartale 2017 roku, w jakich branżach pracownicy są najbardziej pożądani i jakich umiejętności oczekują rekruterzy.

Stopa bezrobocia na poziomie ok. 7 proc. daje nie bezpodstawne nadzieje, że na polskim rynku pracy nigdy nie było tak dobrze. Poszukujący zatrudnienia mogą przebierać w ofertach, bowiem pracownik zazwyczaj "potrzebny jest od zaraz", a problem ze znalezieniem kogokolwiek obecnie przybiera na sile.
Jak pokazuje raport Golden Line, serwisu z ofertami pracy, profilami kandydatów do pracy oraz pracodawcami; w II kwartale b.r. wiadomość od rekrutera otrzymało aż 123 851 osób.

Sprawdź również: Kiedy rodzice muszą złożyć nowy wniosek o 500 Plus, żeby nie stracić pieniędzy?


To nie jest niespodzianka: poszukiwano głównie specjalistów z obszarów IT (prawie 1/3), finansów i sprzedaży (o 13 proc. więcej kandydatów z tej branży otrzymało propozycję pracy od rekrutera w porównaniu do I kw. 2017 roku).
Podsumowując, najbardziej pożądane były osoby ze specjalizacją: IT, inżynieria, finanse/ekonomia, IT-administracja, sprzedaż.
Były to osoby najczęściej w przedziale wiekowym 27-35 lat (ponad połowa) oraz 36-45 lat (¼ kandydatów); 15 proc. z nich to osoby w wieku 18-26 lat.

Zobacz także: Zapłacimy więcej za napoje. Ministerstwo Środowiska chce przywrócić kaucję!


Wiadomość otrzymywały najczęściej mieszkańcy województwa mazowieckiego (25 proc.), śląskiego (13 proc.), dolnośląskiego (12 proc.), małopolskiego (9 proc.).
Najczęstsze umiejętności, które wskazują kandydaci w swoim CV to obsługa pakietu Microsoft Office oraz prawo jazdy kat. B. Wśród umiejętności miękkich mile widziane jest zarządzanie projektami, zarządzanie zespołem czy zdolność do negocjacji.
Dla rekruterów istotny jest również poziom znajomości języka obcego. 82 proc. osób, które wzbudziło zainteresowanie zna język angielski na poziomie podstawowym, dobrym lub biegłym.

 

Źródło: /Golden Line

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: