SuperBiz wiadomości Żołnierze Wyklęci na znaczkach. Poczta Polska świętuje Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Żołnierze Wyklęci na znaczkach. Poczta Polska świętuje Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

01.03.2017, godz. 11:41
Żołnierze Wyklęci
Żołnierze Wyklęci foto: materiały prasowe

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 1 marca Poczta Polska wypuściła do obiegu znaczki pocztowe poświęcone Żołnierzom Wyklętym. Do Majora „Łupaszki", którego podobizna znalazła się na znaczkach w ubiegłym roku, dołączają „Słony" i „Rój", którzy są bohaterami emisji filatelistycznej „Ryngrafy Żołnierzy Wyklętych".

28 lutego 2017 r. w siedzibie aresztu, gdzie tworzone jest Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL po raz pierwszy zostały zaprezentowane znaczki pocztowe poświęcone Żołnierzom Wyklętym.

Zobacz również: Żołnierze Wyklęci na monetach. "Inka" na dziesięciozłotówce wartej 120 zł [ZDJĘCIA]

Specjalny pokaz został zorganizowany przez Pocztę Polską wspólnie z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Centralną Bibliotekę Wojskową. Oprócz prezentacji znaczka, w przedpremierowym pokazie zaprezentowano „Śladami zbrodni i wolności 1944-1956" – pierwszy z cyklu filmów dokumentalnych, przygotowanych przez TVP Historia i Centralną Bibliotekę Wojskową.

W ramach tegorocznej emisji Poczta wydała dwa znaczki w bloku z przywieszką oraz dwie koperty pierwszego dnia obiegu. Ich bohaterami są słynni żołnierze niepodległościowego podziemia porucznik Franciszek Majewski „Słony" i starszy sierżant Mieczysław Dziemieszkiewicz „Rój" oraz tytułowe ryngrafy, które były noszone przez polskich żołnierzy już od czasów średniowiecza. Pierwotnie mocowane na rycerskich pancerzach, były symbolem patriotyzmu i przywiązania do wiary katolickiej. Ryngrafy zwykle przedstawiały wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej lub Częstochowskiej na tle orła w koronie.

– Poczta Polska jako Spółka Skarbu Państwa i Narodowy Operator Pocztowy stawia przed sobą określoną misję: chcemy stać na straży pamięci narodowej oraz popularyzować wartości patriotyczne i religijne, tak ważne dla każdego Polaka. Tak się składa, że mamy do tego idealne narzędzie – znaczek pocztowy, który jest jak miniaturowy pomnik wystawiany na cześć naszych bohaterów narodowych – mówi Wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek, odpowiedzialny za obszar filatelistyki.

Autorką projektu obu znaczków jest Marzanna Dąbrowska. Na oprawie arkusika zamieszczono napis „nie dajmy zginąć poległym" pochodzący z wiersza Zbigniewa Herberta „Trzy wiersze z pamięci".

Por. Franciszek Majewski „Słony" (1919-1948)
Żołnierz Polskiej Organizacji Zbrojnej, AK ROAK, NZW. W styczniu 1945 r. odznaczony Krzyżem Walecznych. Był dowódcą oddziału Kedywu w Obwodzie Płockim AK, dowódcą Rejonu II ROAK Obwód „Mewa" i dowódcą oddziałów bojowych 11 Grupy Operacyjnej NSZ. 26 września 1948 r. w Węgrzynowie niedaleko Sierpca, w zabudowaniach swej narzeczonej Jadwigi Banaszkiewicz, został otoczony przez grupę operacyjną UB, MO i KBW. Po 6 godzinach samotnej walki, nie chcąc wpaść w ręce wroga odebrał sobie życie.

Zobacz koniecznie: Energetyk "Żołnierze Wyklęci" od producenta "Super Ruchacza" wchodzi na rynek

St. sierż. Mieczysław Dziemieszkiewicz „Rój" (1925-1951)
Wiosną 1945 r. wcielony do Ludowego Wojska Polskiego skąd zbiegł. Dołączył do oddziału NSZ-NZW ppor. Mariana Kraśniewskiego „Burzy", gdzie dowodził drużyną. W sierpniu 1945 r. rozkazem dowódcy NSZ odznaczony Krzyżem Walecznych. Uczestniczył i dowodził wieloma akcjami zbrojnymi przeciwko komunistom. W 1948 r. awansowany do stopnia starszego sierżanta. Był jednym z najzdolniejszych dowódców polowych XVI Okręgu NZW. Poległ w walce z grupą operacyjną KBW i UB w nocy z 13 na 14 kwietnia 1951 r. we wsi Szyszki w powiecie pułtuskim. Wraz z nim zginął Bronisław Gniazdowski „Mazur".

Metryczka znaczka:
autorka projektów znaczków i przywieszek: Marzanna Dąbrowska
liczba znaczków: 2
wartości: 2 x 6,00 zł
nakłady: po 120 000 szt. każdego
technika druku: offset + suche tłoczenie
format znaczków: 40,5 x 40,5 mm
arkusz sprzedażny: 2 znaczki + 2 przywieszki
papier: fluorescencyjny
data wprowadzenia do obiegu: 1 marca 2017 r.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: