Ostatni dzwonek na  zrobienie przelewu

i

Autor: Shutterstock

Zrobiłeś przelew na zły numer konta? Teraz szybciej odzyskasz pieniądze

2017-05-22 18:05

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy autorstwa urzędników prezydenta Andrzeja Dudy, który zakłada ułatwienie przepisów przy odzyskaniu pieniądzy po zrobieniu przelewu bankowego na niewłaściwy numer konta.

Sprawę ma rozwiązać prezydencki projekt przygotowany we współpracy z Rzecznikiem Finansowym. Jego celem ma być ułatwienie dochodzenia kwot w wypadku, gdy wykonując przelew nadawca pomylił numer konta i zamiast na właściwy numer rachunku bankowego, przelał pieniądze nieznanej sobie osobie.

Zobacz również: Koniec wypłaty „do ręki"? Pensja ma być wypłacana przelewem

- Powstał też dzięki temu, że ludzie pisali listy do pana prezydenta. Z tych listów wynikał wielki problem osób, które pomyliły się, przekazując środki finansowe na inne konto. Opisywane były bardzo dramatyczne sytuacje - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera. - Każdy może się pomylić, ale dzięki temu projektowi (...), ta pomyłka nie będzie tak kosztowna jak do tej pory i tak długotrwała, jak do tej pory w dochodzeniu własnych pieniędzy - dodał.

Po zmianie przepisów jeżeli ktoś się pomyli w przelewie i zauważy to, to będzie mógł zgłosić się do instytucji finansowej, w której zrobiono przelew. Wówczas, w ciągu trzech dni instytucja ta będzie musiała zawiadomić podmiot, na który niesłusznie wpłynęły pieniądze, że należy je oddać. Na zwrot będzie 30 dni. Jeśli podmiot, który niesłusznie otrzymał pieniądze, tego nie zrobi, instytucja finansowa przekaże poszkodowanemu dane tego podmiotu.

- Wtedy można będzie wystąpić na drogę sądową o zwrot pieniędzy, jako niesłuszne wzbogacenie. Ten, kto niesłusznie pieniądze dostał i je oddaje - miejmy nadzieję, że takich będzie większość - nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów, natomiast kosztami może być obciążony ten, kto popełnił błąd - wyjaśniła Rzeczniczka Finansowa Aleksandra Wiktorow.

Sprawdź też: Jak wypłacić pieniądze bez bankomatu i banku?

Dotychczas proces odzyskiwania należności przebiegał dość skomplikowanie: trzeba było zgłosić ten fakt do banku i o ile pieniądze nie zostały jeszcze zaksięgowane, zwrot odbywał się szybko.

Jednak w wypadku, gdy pojawiły się już na koncie nieznajomego, w praktyce dochodzenie mogło być trudne. Jeżeli nie chciał oddać ich dobrowolnie, można było podjąć próbę odzyskania należności na podstawie roszczenia o bezpodstawne wzbogacenie się, na mocy art. 405 Kodeksu Cywilnego: „Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości". Przeszkodą jest również fakt, że aby wnieść sprawę do sądu należy znać dane adresata, których bank nie udostępnia. Gdy zasililiśmy przelewem konto, które nie istnieje, w zależności od banku, przelew zwrotny miał miejsce średnio w ciągu nieco ponad 4 dni.

 

 

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze