SuperBiz wiadomości ZUS chce, aby bogatsi Polacy płacili składkę emerytalną cały rok

ZUS chce, aby bogatsi Polacy płacili składkę emerytalną cały rok

28.09.2016, godz. 12:09
Banknoty
Banknoty foto: SHUTTERSTOCK

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przesłał rządowi Beaty Szydło swoje rekomendacje dotyczące systemu emerytalnego. ZUS proponuje, aby zarabiający powyżej 10 tys. zł brutto płacili składkę ZUS przez cały rok, ale nie otrzymaliby wyżej emerytury - podaje Wyborcza.biz.

- Niewykluczone, że bogaci będą płacić wyższe składki, ale nie będą dostawać wyższej emerytury, ponieważ wyższe składki będę traktowane jako większy podatek - podaje Wyborcza.biz. Dziś po przekroczeniu 30-krotności średniej pensji nie muszą tego robić.

Zobacz również: Kolejne dwa lata z wyższym podatkiem VAT. Nowości w rozliczeniu VAT

Wśród innych propozycji Zakładu jest obniżenie wieku emerytalnego dla kobiet do 60 roku życia i do 65 dla mężczyzn. ZUS dopuszcza jednak ewentualne podnoszenie tego progu w przypadku pogarszającej sytuacji demograficznej w przyszłości.

Dodatkowo ZUS zakłada, że minimalna emerytura powinna wynosić 1 tys. zł brutto. - Osoby przed 67. rokiem życia będą musiały wybrać: praca albo emerytura. Po osiągnięciu wieku emerytalnego będzie można pobierać emeryturę i pracować. Dodatkowo ZUS nie będzie już jak dziś od takich osób pobierać składki emerytalnej od etatu - czytamy.

 

Źródło: Wyborcza.biz

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: