SuperBiz wiadomości ZUS sprawdzi, czy pracujesz za granicą

ZUS sprawdzi, czy pracujesz za granicą

26.01.2016, godz. 13:36
Logo ZUS
foto: Materiały prasowe

Przedsiębiorcy pracujący za granicą nie unikną zapłaty ponad tysiąca złotych składek miesięcznie do ZUS. Jak to możliwe?

Sąd Najwyższy uznał, że ZUS może od takiego przedsiębiorcy żądać zapłaty składek w Polsce, jeśli udowodni, że zatrudnienie za granicą było fikcyjne. Nie musi wtedy stosować unijnego rozporządzenia nr 883/04 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Ważny dla prowadzących działalność gospodarczą wyrok SN zapadł w sprawie przedsiębiorcy od lat prowadzącego skład złomu. Mężczyzna na początku 2011 r, zatrudnił się w angielskiej firmie jako doradca ds. logistyki na 16 godzin tygodniowo. Po kilku miesiącach zmienił pracę i został pracownikiem reklamy w londyńskim City. Już na samym początku zatrudnienia w obcym kraju przedsiębiorca poinformował ZUS, że nie będzie opłacał więcej składek w Polsce, bo podejmuje zatrudnienie za granicą. ZUS wszczął postępowanie wyjaśniające i zażądał od mężczyzny dowodów na przejazdy do Londynu i rachunków potwierdzających zakwaterowanie na miejscu. Gdy ZUS nie dostał tych dowodów, a jego angielski odpowiednik poinformował go, że obie firmy, w których miał pracować Polak  są fikcyjne, wydał decyzję nakazującą zapłatę zaległości w Polsce.


Przedsiębiorca odwołał się od tej decyzji. Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego. Ten stwierdził, że ZUS ma pełne prawo żądać zapłaty składek w Polsce i to bez prowadzenia skomplikowanej procedury przewidzianej w unijnych przepisach. Chodzi o ustalanie ustawodawstwa właściwego dla osoby pracującej w dwóch lub więcej państwach UE.

Zatem przedsiębiorcy szukający pracy poza granicami kraj, muszą być świadomi tego, że wciąż są w zasięgu polskiego systemu ubezpieczeń społecznych i kombinowanie z fikcyjnym zatrudnieniem może się po prostu nie opłacać.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: