SuperBiz wiadomości Związek Banków Polskich: Polska rośnie w siłę w Europie [INFOGRAFIKA]

Związek Banków Polskich: Polska rośnie w siłę w Europie [INFOGRAFIKA]

07.09.2016, godz. 14:56
Banknoty
Banknoty foto: SHUTTERSTOCK

Prognoza PKB Polski wzrasta o 0,4 proc. PKB, dług publicznie w relacji do PKB nieznacznie podnosi się. Maleje z kolei bezrobocie i średnioroczne zestawienie eksportu - takie wnioski płyną z opublikowanego na Forum Ekonomicznym w Krynicy raportu Związku Banków Polskich.

Raport odnosi się do najważniejszych wskaźników gospodarczych w ujęciu makroekonomicznych oraz przedstawia kondycję sektora finansowego w Polsce na tle Europy. ZBP, na podstawie szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego prognozuje, że wzrost tempa PKB z 3,1 proc. (średnia z lat 2010-15) do 3,5 proc. (2016-21).

Zobacz też: Krynica: Tak wyglądał pierwszy dzień polskiego Davos [WIDEO, FOTO]

Tym samym Polska z obecnego piątego miejsca w rankingu krajów europejskich we wzrośnie PKB, wskoczą na drugą pozycję. MFW przewiduje, że od naszej gospodarki szybciej rozwijać się będzie Łotwa (3,9 proc.)

W poprzednich latach znajdowaliśmy się również wśród liderów eksportu. Od 2010 r. do 2015 r. średnie roczne tempo sprzedaży towarów zagranicę wynosiło 7,4 proc. Poprawiał się również bilans handlowy, co wynikało z nieco mniejszego wzrostu importu (średnio 6,1 proc.) W przeciągu najbliższych pięciu lat trend ten będzie się stopniowo zmieniać na niekorzyść dla bilansu handlowego.

W ciągu najbliższych 5 lat z recesji wyjdą wszystkie kraje, które wpadły w kłopoty gospodarcze w czasie kryzysu sprzed ośmiu lat. Mowa tu o Grecji, Cyprze, Hiszpanii, Portugalii, Włochach i Hiszpanii.

Źródło: Związek Banków Polskich

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: