SuperBiz wiadomości Związki zawodowe kosztują nawet 300 mln zł rocznie!

Związki zawodowe kosztują nawet 300 mln zł rocznie!

03.10.2015, godz. 08:00
Banknoty, pieniądze
foto: Super Express

W związkach zawodowych w Polsce zrzeszonych jest tylko 1,6 mln obywateli, czyli 5 proc. dorosłych Polaków. Nie oznacza to jednak, że obrońcy pracowniczych praw są tani w utrzymaniu – rocznie na ich finansowanie firmy i instytucje przeznaczają aż 300 mln zł. Najwięcej – w Kompanii Węglowej – 29,3 mln zł.

Choć jesteśmy krajem, z którego wywodzi się „Solidarność”, Polacy niechętnie zapisują się do związków. Co ciekawe, nie odbija się to  na liczbie tych organizacji w naszym kraju, która z roku na rok rośnie – obecnie jest ich aż 19,5 tys., ale tak naprawdę działa ok. 13 tys.

ZOBACZ TEŻ: Związkowcy wyrzuceni z rady nadzorczej PKP Cargo. Zmiany w statucie spółki

Najwięcej związkowców jest na Mazowszu i na Śląsku -  w sakli kraju ich liczba nie jest jednak specjalnie wysoka, bo wynosi tylko 1,6 mln osób (to tylko 5 proc. dorosłej populacji). Co trzeci związkowiec ma pracę w sferze budżetowej, a co piąty jest nauczycielem.

ZOBACZ TEŻ: Szef związkowców w PKP Cargo nie głosował za podwyżkami dla kolegów. Sam zarabia krocie

Najwięcej kosztuje działalność związkowców z Kompanii Węglowej – prawie 30 mln zł. Na drugim miejscu jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 25 mln zł rocznie dla związków. Sporo kosztują też związkowcy z PKP SA – 11,5 mln zł – czy PGNiG – 9,9 mln zł. Łącznie działalność związkowa kosztuje firmy i instytucje (najczęściej państwowe) aż 300 mln zł rocznie!

Źródło: „Statistica” - money.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: