SuperBiz wiadomości Związki zawodowe także dla pracujących na śmieciówkach. Co na to pracodawcy

Związki zawodowe także dla pracujących na śmieciówkach. Co na to pracodawcy

04.06.2015, godz. 14:15
Trybunał Konstytucyjny
foto: SE/EAST NEWS

Wszyscy pracujący powinni mieć prawo zrzeszania się w związkach zawodowych – stwierdził we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Do tej pory taką możliwość mieli tylko ci, którzy pracowali w oparciu o umowy o pracę. Pracodawcy chwalą decyzję Trybunału.

Zapisy w Ustawie o związkach zawodowych stanowią, że mogą być w nich zrzeszeni tylko pracownicy. Według prawa pracy pracownikiem jest tylko osoba zatrudniona na etacie. A więc ludzie pracujący na śmieciówkach nie mogą się zrzeszać w związkach zawodowych. Teraz, wskutek decyzji TK, się to zmieni. Ministerstwo Pracy już przygotowuje odpowiednią nowelizację przepisów.

ZOBACZ TEŻ: Koniec z umowami śmieciowymi?

Lewiatan popiera orzeczenie

„Skoro konstytucja wyraźnie oznaczyła wolność tworzenia związków zawodowych, to ustawodawca nie ma prawa zawężać i określać, kto się może w nich zrzeszać” - stwierdził Trybunał. Z tym orzeczeniem zgadzają się pracodawcy z Konfederacji Lewiatan, którzy uważają, że wszystkie osoby pracujące w szerokim tego słowa znaczeniu powinny mieć prawo do organizowania się i ochrony swoich praw.

Zachęta dla pracodawców

- Wszystkie osoby wykonujące pracę zarobkową, powinny mieć prawo zrzeszania się w związkach zawodowych, co zresztą wynika z przepisów międzynarodowych. Niekoniecznie jednak muszą korzystać ze wszystkich uprawnień pracowniczych. Na pewno powinni być chronieni przed dyskryminacją ze względu na działalność w związkach zawodowych i mieć możliwość wyrażania wspólnego głosu – mówi dr Grażyna Spytek-Bandurska, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

ZOBACZ TEŻ: Czy szef może kontrolować służbowe maile?

Pracodawcy zwracają też uwagę na to, że rząd powinien nie tylko dbać o prawa pracujących na tzw. śmieciówkach, ale też uruchomić instrumenty zachęcające pracodawców do zatrudniania ludzi w oparciu o umowy o pracę.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: