SuperBiz wiadomości Związkowcy wydłużą nam urlop do 32 dni!

Związkowcy wydłużą nam urlop do 32 dni!

07.06.2016, godz. 11:34
kalendarz, kalendarium
foto: EAST NEWS

26 – tyle dni urlopu przysługuje obecnie osobie zatrudnionej na pełny etat w przypadku, w którym ma ona na koncie co najmniej 10 lat stażu pracy. Związkowcy z OPZZ chcą to zmienić! Uważają, że jesteśmy bardzo przemęczonym narodem, dlatego też należą się nam aż 32 dni urlopu!

„Polacy należą do najbardziej zapracowanych społeczeństw w Unii Europejskiej. Według danych OECD Niemcy pracują rocznie 1371 godzin, Francuzi 1473, Austriacy 1629, Hiszpanie 1689, Japończycy 1729, Czesi 1776 a Amerykanie 1789. Polscy pracownicy pracują zaś aż 1923 godzin rocznie, czyli prawie najwięcej ze wszystkich badanych krajów. Pracujemy ciężko, długo i za małe pieniądze” - wskazuje Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych na swojej stronie internetowej.

ZOBACZ TEŻ: 58 dni - od Zaduszek do sylwestra. Tyle kobiety w UE pracują za darmo!

„W tej sytuacji uważamy, że należy wydłużyć urlop wypoczynkowy z 26 do 32 dni w roku. Wydłużenie urlopu byłoby korzystne tak dla pracowników, jak też dla pracodawców. Pracownicy mieliby więcej czasu na życie intymne, byliby zdrowsi, mniej zestresowani i bardziej wydajni. Dzięki temu też przedsiębiorstwa lepiej by funkcjonowały i przynosiły większe zyski. W krajach, w których obywatele mają krótszy roczny czas pracy, jest niższa stopa bezrobocia i wyższa wydajność” - twierdzą związkowcy.

ZOBACZ TEŻ: Jednych wykańczają, dla innych to żyła złota. Kto zarabia na upałach

Jak wskazuje portal wyborcza.biz, OPZZ chce przedstawić swój pomysł Radzie Dialogu Społecznego, której zadaniem jest rozważanie rozmaitych idei mających wpływ na rozwój polskiej gospodarki m.in. w zakresie stosunków zatrudnienia. Na razie nie wiadomo jednak, jakie byłyby szacunkowe koszty propozycji OPZZ, ani kiedy miałaby ona wejść w życie. Czy zmiany są konieczne? Według badania przeprowadzonego przez portal pracuj.pl, jak najbardziej, bo aż 70 proc. ankietowanych przyznało, że nie jest zadowolonych ze swoich warunków pracy.

Źródła: wyborcza.biz, opzz.org.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: