SuperBiz wiadomości Związkowcy żądają podwyżek od Tesco. Markety znów podniosą płace?

Związkowcy żądają podwyżek od Tesco. Markety znów podniosą płace?

11.01.2017, godz. 15:52
Udziałowcy Tesco idą do sądu
foto: SHUTTERSTOCK

NSZZ „Solidarność” działająca w Tesco domaga się od szefostwa tej sieci sklepów podwyżek dla pracowników. Zapowiada, że, jeśli Tesco nie ustosunkuje się do tych żądań do 1 lutego, może zaistnieć spór zbiorowy z pracodawcą! Czy rozwijanie się tzw. rynku pracownika będzie miało wpływ na podwyżki w marketach podobne do tych z ubiegłego roku?

Związkowcy chcą od Tesco podwyżek dla pracowników w kwocie 350 zł brutto. Mają one być wypłacone zatrudnionym od 1 marca, a według „S”, sieć powinna się odnieść do żądań do 1 lutego. Tesco zapowiada, że, rzecz jasna, ustosunkuje się do oczekiwań związkowców w oczekiwanym przez nich terminie, ale za wcześnie jest, by mówić, czy podwyżki zostaną przyznane. Siec podejmuje bowiem takie decyzje w kwietniu lub maju. Obecnie osoba, która przepracuje w Tesco minimum rok, może liczyć (mając pełny etat) na co najmniej 2295 zł brutto. W lipcu 2016 r. market podniósł zatrudnionym pensje średnio o 7 proc.

ZOBACZ TEŻ: Podwyżki w Kauflandzie. Ile zarabiają kasjerzy?

Podobne ruchy ze strony innych dużych marketów, które obserwowaliśmy w ubiegłym roku, można tłumaczyć rozwojem tzw. rynku pracownika, czyli sytuacji, w której to zatrudnieni zaczynają dyktować warunki przełożonym. W Carrefourze zarobki podnoszone są regularnie od kilku lat - także w 2017 r., w ciągu pierwszego kwartału, odbędą się negocjacje ws. kwot podwyżek oraz ustalenia tzw. benefitów dla zatrudnionych. Jeśli chodzi o Biedronkę – sieć ta w minionym roku podnosiła wynagrodzenia aż dwukrotnie. Obecnie minimalna kwota, którą może tu zarobić początkujący kasjer-sprzedawca, to 2,3 tys. zł brutto.

ZOBACZ TEŻ: Podwyżki w Tesco. Sieć idzie śladem Biedronki i Lidla

Nie wiadomo, czy i w tym roku dla pracowników szykują się podwyżki, bowiem sieć nie informuje o takich planach z wyprzedzeniem. Podobnie jest w przypadku Lidla, który w ciągu dwóch lat podniósł wynagrodzenia o 12 proc. Aktualnie nowo zatrudniony pracownik może tu liczyć na pensję od 2,4 tys. do 2,8 tys. zł brutto. Zarobki menedżera sklepu to zaś 4,4 tys.-5 tys. zł brutto.

Źródło: pb.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: