SuperBiz wiadomości Zwiedzaj Kraków – stolicę Małopolski

Zwiedzaj Kraków – stolicę Małopolski

17.07.2017, godz. 23:56
Noc Muzeów 2016 w Krakowie
Noc Muzeów 2016 w Krakowie foto: AKPA

Kraków należy do najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych miejsc w Polsce. Dawną stolicą, miastem koronacyjnym i nekropolią królów Polski oczarowani są nie tylko Polacy, ale i turyści z zagranicy. To miasto w Małopolsce pełne jest wyjątkowych miejsc – zabytków, świątyń, przepięknych starych kamienic, muzeów. Tym, którzy nie byli jeszcze w grodzie Kraka, podpowiadamy, które miejsca są najpiękniejsze, najważniejsze, najbardziej warte uwagi.

Zamek Królewski na Wawelu
Zamek Królewski z cudnymi krużgankami widocznymi na dziedzińcu jest najważniejszym zabytkiem w Polsce. Ta dawna rezydencja władców polskich ma powierzchnię 7040 mkw. oraz 71 sal wystawowych. Do zwiedzania udostępniono m.in. sale reprezentacyjne ze słynnymi arrasami króla Zygmunta Augusta, Prywatne apartamenty królewskie, skarbiec i zbrojownię. Tu pośród historycznych i wybitnych dzieł sztuki złotniczej można zobaczyć m.in. miecz koronacyjny królów polskich, zaś w zbrojowni – broń paradną i uzbrojenie ochronne.

Zwiedzanie w godz. od 9:30 do 17:00
cena na ekspozycje stałe
Komnaty królewskie: bilet normalny 18 zł; ulgowy 11 zł
Prywatne apartamenty: normalny 25 zł; ulgowy 19 zł
Skarbiec koronny i zbrojownia: normalny 18 zł; ulgowy 11 zł (poniedziałek – wstęp wolny)

Katedra na Wawelu
Katedra św. Stanisława i Wacława to prawdziwa perła polskiej architektury. Ta gotycka świątynia pochodzi z XIV wieku i była miejscem koronacji królów Polski. Katedra otoczona jest trzema wieżami, w jednej z nich, wieży Zygmuntowskiej, wisi dzwon Zygmunta, który bije tylko przy okazji najdonioślejszych dla kraju i miasta wydarzeń. W nawie głównej znajduje się konfesja św. Stanisława – ołtarz, w którym umieszczono relikwie biskupa. W podziemiach Katedry znajdują się Groby Królewskie – miejsce spoczynku nie tylko polskich monarchów, ale również książąt, bohaterów narodowych czy wieszczów. Tutaj spoczywa też Para Prezydencka.


Zwiedzanie
Pon. - Sob. 9-17.00
Niedziela 12.30 -17.00
Katedra dostępna jest gratis, bilety obowiązują przy zwiedzaniu:Dzwonu Zygmunta, Grobów Królewskich kaplic: Wazów, Potockich, Świętokrzyskiej i Zofii oraz Muzeum Katedralnego. (niedziela nieczynne)
Bilety: normalny12 zł, ulgowy 7 zł
W 1978 roku zespół obiektów na Wawelu, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Smocza Jama
To kolejna atrakcja na Wawelu. Jaskinię jurajską, w której wg legendy mieszkał groźny smok - mogą zwiedzać turyści. Do jamy prowadzą kręcone schody bezpośrednio z zamku na Wawelu. Wejścia do jaskini od strony Wisły broni smok, choć sztuczny, zionie prawdziwym ogniem,(rzeźba jest zasilana gazem).
Godziny zwiedzania latem: 10.00-19.00. Bilety: 3 zł
Rynek w Krakowie
Jest jednym z największych Rynków w Europie, ma 40 tys. metrów kwadratowych i nazywany jest „salonem Krakowa". Na placu znajdują się słynne Sukiennice, majestatyczna Wieża Ratuszowa, kościół św. Wojciecha i liczne zabytkowe kamienice. Mieszczą się w nich m.in. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Międzynarodowe Centrum Kultury, liczne sklepy.
Kościół Mariacki
Główny kościół parafialny starego Krakowa – Bazylika Mariacka - jeden z symboli Krakowa, należy do najbardziej znanych zabytków grodu. Tu znajduje się monumentalny, gotycki ołtarz stworzony przez norymberskiego mistrza Wita Stwosza, ukazujący Matkę Boską w otoczeniu apostołów oraz Wniebowzięcie. Dwa ruchome skrzydła ołtarza prezentują sceny z życia Chrystusa i Marii. Całość wykonana w drewnie dębowym które ma obecnie ponad 1000 lat!
Z wieży zwanej Hejnalicą - jest jedyną na świecie, z której od przeszło sześciuset lat przez całą dobę co godzina trębacz gra hejnał na cztery strony świata. By zobaczyć i usłyszeć te cuda trzeba wspiąć się po 239 schodkach na wysokość 54 metrów.

Zwiedzanie Bazyliki Mariackiej:
pn-sob. 11.30-18.00 (uroczyste otwarcie Ołtarza Wita Stwosza o 11.50)
niedziela i święta 14.00-18.00
Bilety: normalny 10 zł, seniorzy 65+ - 8 zł, studenci, dzieci - 5 zł
Zwiedzanie Wieży Mariackiej:
wt – sob. 9.10-17.30
nd: 13.10-17.30
Bilety: normalny 15 zł, ulgowy – 10 zł

Podziemia Rynku
Osiem metrów pod powierzchnią Rynku znajduje się podziemne muzeum. Zwiedzający mogą ciągnie poznać niezwykle ciekawy średniowieczny Kraków. Szlak turystyczny w Rynku Podziemnym wiedzie pomiędzy kamiennymi i ceglanymi murami piwnic dawnych obiektów handlowych, takich jak: Kramy Bolesławowe, Kramy Bogate, Waga Wielka i Sukiennice.

Zwiedzanie:
pon, śr, nd: 10.00-20.00; wt 10.00- 16.00 wstęp wolny (konieczna wcześniejsza rezerwacja).
Bilety: normalny 19 zł, ulgowy 16 zł, dzieci do lat 5 gratis, wtorek wstęp wolny (konieczna wcześniejsza rezerwacja).

Wieża Ratuszowa
Wieża jest jedyną pozostałością po wyburzonym w 1820 r ratuszu. Eksponowane są w niej pamiątki związane z historią miasta. Zaś z góry wieży (70 m) można podziwiać panoramę Rynku i całego miasta. W podziemiach wieży znajduje się Scena pod Ratuszem krakowskiego Teatru Ludowego. Tuż przy wieży stanęła niezwykła rzeźba - ogromna ludzka głowa. Jest to rzeźba Eros Bendato podarowana miastu w 2005 roku przez polskiego rzeźbiarza Igora Mitoraja

Zwiedzanie: codziennie 10.30-18.00, Bilety: normalny - 9 zł, ulgowy - 7 zł, rodzinny - 18 zł

Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła
To jeden z popularniejszych i najpiękniejszych kościołów w mieście stojący przy słynnej ulicy Grodzkiej, wiodącej z Rynku na Wawel. Jest to pierwsza budowla architektury barokowej w Krakowie, ufundowana dla jezuitów przez króla Zygmunta III Wazę. Charakterystyczną cechą świątyni jest kolumnada złożona z kamiennych postaci Apostołów widocznych przed kościołem. W kościele zawieszone jest najdłuższe w Polsce Wahadło Faucalta (46,5 m). Co czwartek odbywają się tu pokazy jego ruchu pozwalające obserwować pośrednio ruch Ziemi wokół własnej osi.
Świątynia jest udostępniona do zwiedzania cały rok we wszystkie dni poza poniedziałkami. Wstęp jest bezpłatny.

Barbakan
Krakowski Barbakan zwany też potocznie Rondlem to jeden z najwspanialszych obiektów średniowiecznej architektury militarnej w Europie. Aż do końca XVIII w. forteca była prawie nie do zdobycia. Na trzech kondygnacjach budowli, której grubość murów ma ponad 3 m rozmieszczonych zostało 130 otworów strzelniczych, a siedem wieżyczek stanowiło doskonałe punkty obserwacyjne. Ta najbardziej wysunięta na północ pozostałość średniowiecznych fortyfikacji miasta znajduje się na Plantach przed Brama Floriańską. Obecnie barbakan jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Zwiedzanie: codziennie 10.30-18.00 (nieczynne w drugi poniedziałek miesiąca).
Bilety: normalny 8 zł, ulgowy 6 zł

Collegium Maius
To najstarszy budynek należący do Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie w jego wnętrzach można oglądać wspaniałe eksponaty przedstawiające historię krakowskiej uczelni. Na uwagę zasługują też wspaniałe arkadowe krużganki o kryształowych sklepieniach, studnia usytuowana pośrodku dziedzińca oraz zabytkowe schody prowadzące na pierwsze piętro. Warto również zobaczyć zabytkowy portal prowadzący na dziedziniec.
Zwiedzanie ekspozycji stałej:
poniedziałek-piątek godz. 10.00-14.20; sobota 10.00-14.40
Bilety:normalny - 12 zł, ulgowy - 6 zł,
we wtorki od godz. 15.00 - 18.00 zwiedzanie gratis
Muzeum Czartoryskich
To jedno z najstarszych muzeów w Polsce, założone przez księżną Izabelę Czartoryską.
Można tu zobaczyć m.in. dzieła Leonarda da Vinci (słynna Dama z gronostajem), Rembrandta, Pietera Brueghela Młodszego.

Zwiedzanie
poniedziałek - nieczynne
wtorek – sobota: 10.00 – 18.00
niedziela: 1-.00 -16.00
bilety: normalny - 17 zł, ulgowy – 11 zł, rodzinny – 29 zł

Kazimierz
Tej historycznej dzielnicy żydowskiej, która znana jest na całym świecie nie można pominąć. Przepięknie odrestaurowane kamieniczki, restauracje serwujące tradycyjne dania kuchni żydowskiej sąsiadują ze starymi synagogami i żydowskimi cmentarzami. Do dzisiaj w obrębie krakowskiego Kazimierza zachowało się kilka synagog, m.in. piękna Synagoga Tempel, Kupa, Izaaka i Synagoga Stara (XV w.) Obecnie mieści się w niej Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. To tutaj turyści kierują swe kroki, gdy chcą poznać historię krakowskich Żydów.
Stara Synagoga - ul. Szeroka 24,\

Zwiedzanie:pn.10.00-14.00, wt-nd. 9.00-17.00
Bilety:normalny - 9 zł, ulgowy - 7 zł, pn. wstęp wolny

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema (Aleja Pokoju 68)
To ciekawy park rozrywki, w którym rządzi fizyka. Na terenie ok. 6 ha znajduje się około 60 urządzeń edukacyjnych z zakresu optyki, akustyki i mechaniki. To świetna atrakcja nie tylko dla dzieci.

Zwiedzanie:
pn-pt 8.30 - 19.00, sb-nd 10.00 - 19.00
Bilety:normalny - 10 zł, ulgowy - 8 zł, przedszkolny - 5zł (dzieci do 6 lat), rodzinny - 30 zł

Ogród Botaniczny (ul. M. Kopernika 27)
Warto też zahaczyć o krakowski Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. To najstarsza placówka tego typu w Polsce założona jeszcze w epoce Oświecenia (1783 r.). Na powierzchni ok. 10 hektarów rośnie tu wiele ciekawych gatunków roślin. To idealne miejsce na wycieczkę z dziećmi.

Zwiedzanie:
Ogród codziennie od 9.00-19.00
Szklarnie bez piątku. 10:00-18:00.
Bilety: normalny – 9 zł, ulgowy – 5 zł, rodzinny – 25 zł

Krakowskie kopce
W mieście są aż 4 kopce usypane bohaterom narodowym – kopiec Kościuszki, Wandy, Krakusa i Józefa Piłsudkiego, które pełnią role punktów widokowych. Najważniejszym i najbardziej charakterystycznym jest Kopiec Kościuszki. W 1850 roku kopiec został przejęty przez władze wojskowe, które zbudowały tu fort cytadelowy "Kościuszko". Jest udostępniony dla turystów, ale odpłatnie, w ramach biletu dostępne są wystawy: Kaplica Bł. Bronisławy i Kolumbarium, Wystawa Kościuszkowska, Kopce Krakowskie, Twierdza a miasto Kraków 1846 - 1918 oraz Figury Woskowe "Polaków drogi do wolności". Bezpłatnie można pooglądać kopiec z tarasu widokowego Restauracji Pod Kopcem, znajdującego się naprzeciw kopca.

Zwiedzanie:
codziennie od 9.00 – 23.00 (latem)
Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 10 zł, rodzinny mały 30 zł (do 4 os.), rodzinny duży 40 zł (do 6 os.)
Pałac Biskupi (Franciszkańska 3)
To jeden z najbardziej rozpoznawalnych adresów w Krakowie. To miejsce zamieszkania biskupa Karola Wojtyły w latach 1964 – 1978. To właśnie tutaj z tzw. „okna papieskiego" Jan Paweł II rozmawiał z tłumami gromadzącymi się pod pałacem. Do dziś przyjeżdżają tu turyści z Polski, jak i z zagranicy. Pałac biskupi jest największym po Wawelu pałacem krakowskim.

Kolorowe schody na Tatrzańskiej
Niewiele osób o nich słyszało. Znajdują się w dzielnicy Podgórze. Schody (55 stopni) z sentencjami Marqueza, Pratchetta, Gandhiego, ale też Leca, Taty Muminka i Włóczykija..... pomalowane są kolorami tęczy. Razem tworzą barwna mozaikę, która bardzo mocno odcina się na tle szarej kamienicy.

autor: Maria Olczak zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: