SuperBiz wiadomości Najlepsze Lata: Zwolnienie z opłat notarialnych

Najlepsze Lata: Zwolnienie z opłat notarialnych

15.06.2015, godz. 02:00
Sąd
foto: SHUTTERSTOCK

Nie stać cię na uiszczenie opłat notarialnych albo sądowych, a musisz załatwić jakąś sprawę? Sprawdź, kto ma prawo być zwolniony z tych kosztów.

Mieszkam z mamą w jej mieszkaniu, które ona odziedziczyła po swoich rodzicach. Nasza sytuacja materialna jest bardzo ciężka. Mama chce darować mi mieszkanie za opiekę, ale niestety nie stać mnie na poniesienie opłat u notariusza za umowę. Co powinnam zrobić?

Agnieszka L. z Lęborka

Kiedy strony umowy nie stać na uiszczenie opłat notarialnych i opłat sądowych związanych z czynnościami u notariusza, można wystąpić do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania o zwolnienie z obowiązku uiszczenia wynagrodzenia notariusza, jak i o zwolnienie z obowiązku zapłaty opłaty sądowej za wpis własności do księgi wieczystej. Strona zainteresowana takim zwolnieniem powinna złożyć wniosek. W sądach są specjalne formularze, do których należy dołączyć wszystkie dokumenty potwierdzające trudną sytuację materialną, np. odcinek renty, zaświadczenie o zarobkach. Sąd po przeprowadzeniu rozprawy, jeżeli zachodzą okoliczności uzasadniające takie zwolnienie, wyda stosowne postanowienie i wskaże notariusza, u którego należy sporządzić umowę. Z tym postanowieniem sądu należy udać się do notariusza i zlecić przygotowanie umowy.

Zwolnienia z opłat może domagać się osoba fizyczna, jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Do wniosku powinno być dołączone oświadczenie obejmujące szczegółowe dane o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania. Jeżeli strona czynności notarialnej nie jest w stanie ponieść żądanego przez notariusza wynagrodzenia, może wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania o zwolnienie w całości lub w części od ponoszenia tego wynagrodzenia.

Autorem porady jest not. Barbara Nintza, rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej

autor: Barbara Nintza zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: