SuperBiz wiadomości Zyta Gilowska nie żyje. Ekonomistka, założycielka PO i minister w rządzie PiS

Zyta Gilowska nie żyje. Ekonomistka, założycielka PO i minister w rządzie PiS

05.04.2016, godz. 11:25
Zyta Gilowska
foto: Super Express

W wieku 67 lat zmarła Zyta Gilowska, polityk i ekonomistka. Należała do założycieli Platformy Obywatelskiej, ale była również członkiem rządu Kazimierza Marcinkiewicza. Gilowska od lat zmagała się z chorobą serca - podaje lubelska "Gazeta Wyborcza".

Zyta Gilowska urodziła się 1949 w Nowym Mieście Lubawskim. Ukończyła studia w Instytucie Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego; doktoryzowała się (z ekonomiki rolnictwa) i habilitowała na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Posiadała również tytuł profesora nauk ekonomicznych.

Sprawdź także: Panama Papers: Putin, Messi i Mariusz Walter. Zobacz, kto jest związany z aferą podatkową [ZDJĘCIA]

Polityką zajęła się po Okrągłym Stole. Jej pierwszą formacją polityczną był Kongres Liberalno-Demokratyczny, który zakładał m.in. Donald Tusk. Gilowska bez powodzenia próbowała startować do parlamentu w 1993 r. Następnie należała do Unii Wolności i przez osiem lat była radną rady miejskiej w Świdniku.

W 2001 roku należała do grupy założycielskiej Platformy Obywatelskiej, z ramienia której trafiła do Sejmu (2001-05). Jednak w 2005 roku odeszła z PO w atmosferze skandalu. Posłankę oskarżono o nepotyzm, gdy jej syn Paweł miał stanąć na czele lubelskiej listy partii. Później okazało się, że Gilowska, zlecała synowi również płatne ekspertyzy. Do tego na światło dzienne wyszło zatrudnienie w biurze poselskim synowej posłanki.

Platforma chciała postawić ją przed sądem koleżeńskim, ale Gilowska wcześniej zdążyła oddać legitymację partyjną i zmienić barwy polityczne - choć formalnie nie przystąpiła do partii Jarosława Kaczyńskiego. Tak trafiła do PiS-u, gdzie została ministrem finansów w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Pełniła w nim również funkcję wicepremiera.

Zobacz koniecznie: Jan Kulczyk: jak dorobił się majątku zmarły biznesmen

W lutym 2010 roku Lech Kaczyński ogłosił decyzję o powołaniu jej w skład Rady Polityki Pieniężne. W 2013 roku zrezygnowała ze względu na zły stan zdrowia. Z PiS-em Gilowska pożegnała się także w cieniu skandalu, kiedy to Rzecznik Interesu Publicznego, Włodzimierz Olszewski, zarzucił jej "kłamstwo lustracyjne". Sąd jednak orzekł zgodność z prawdą oświadczenia lustracyjnego.

Gilowska wykładała również na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i była też członkiem Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.

 

Źródło: "Gazeta Wyborcza Lublin"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: