Kiosk z prasą - jeden z naszych "45 pomysłów na biznes"

2016-03-21 14:02

Chcesz otworzyć własny biznes, ale nie dysponujesz dużymi pieniędzmi? Pomyśl o kiosku lub saloniku prasowym. To może być strzał w dziesiątkę. Do uruchomienia takiej działalności nie potrzebujesz dużego kapitału, a zyski mogą dochodzić nawet do 4-5 tys. zł miesięcznie.

Możesz prowadzić kiosk na własną rękę albo podpisać umowę z jedną z dużych sieci dystrybutorów prasy lub z lokalnym dystrybutorem. Wybór w dużej mierze zależy od twoich możliwości finansowych.


Zadbaj o ofertę


Kiosk czy salonik prasowy to tak naprawdę minimarket. Możesz w nim oferować prawie wszystko. Podstawą działalności jest oczywiście sprzedaż prasy, ale otwierając kiosk, warto pomyśleć też o innych artykułach, w tym spożywczych. Oprócz gazet i czasopism możesz również zaoferować np. papierosy, słodycze napoje, bilety komunikacji miejskiej, artykuły papiernicze, karty telefoniczne, produkty chemii gospodarczej, baterie czy kosmetyki, a nawet niektóre leki. Warto też zastanowić się nad zainstalowaniem maszyny do Lotto, bo to źródło dodatkowych dochodów. Trzeba się liczyć z wydatkami na tzw. zatowarowanie w wysokości około 10-15 tys. zł.


Załóż własną działalność


Jeśli zdecydujesz się na samodzielną działalność, to przede wszystkim musisz zarejestrować swoją firmę w urzędzie gminy. Potem masz do wyboru - możesz kupić gotowy kiosk lub pawilon, zbudować własny lub wynająć. Najmniejszy kiosk, w którym sprzedaż odbywa się przez okienko, możesz kupić już za 15 tys. zł. Ale możesz też taki punkt wynająć, wydając na to miesięcznie ok. 500 zł. Natomiast pawilon handlowy (możesz wejść do środka i wprowadzić sprzedaż samoobsługową), w którym możesz prowadzić salonik prasowy, kosztuje od 20 do nawet 100 tys. zł - w zależności od wielkości i wyposażenia (np. czy jest toaleta, jak wygląda zaplecze, jakie są meble).


Idź do gminy


Teraz musisz pomyśleć o lokalizacji. Informacji, do kogo się zwrócić w sprawie lokalizacji, powinna udzielić gmina, na terenie której planujesz otwarcie kiosku. Jeśli zdecydujesz się zbudować lub postawić kiosk na chodniku przy ruchliwej ulicy, to pamiętaj, że musisz postarać się o pozwolenie od zarządcy terenu (urzędu miasta, starostwa powiatowego, urzędu gminy). Kolejne pozwolenie, tym razem na budowę, będzie ci potrzebne, jeśli zechcesz na własną rękę wybudować swój kiosk czy pawilon handlowy (licz się z tym, że jego zdobycie może trochę potrwać). Będziesz także musiał wykonać niezbędną dokumentację. Pozwolenie wraz z dokumentacją może kosztować około 3 tys. zł. Następny wydatek (około 1-2 tys. zł) wiąże się z koniecznością wykonania przyłączy energetycznych.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszej książce "45 pomysłów na biznes". Książka dostępna w kioskach i salonikach prasowych.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze