Pomysł na firmę. Szycie butów na miarę

2018-01-20 10:00

Wiele osób szuka oryginalnych, niepowtarzalnych, doskonale dopasowanych do stopy butów. Nie wszyscy mogą je kupić w tradycyjnych sklepach. Z pomocą idą im firmy oferujące obuwie szyte na miarę, a nawet zgodne z projektem klienta.

Choć sklepy obuwnicze mają bardzo szeroką ofertę, wciąż wiele osób nie może znaleźć w nich butów odpowiednich dla siebie. Na szczęscie coraz częściej w przystępnej cenie można kupić buty na miarę, a nawet zaprojektowane przez samego klienta. Taką możliwość dają sklepy i pracownie oferujące obuwie ręcznie robione. Powoli takich punktów przybywa, a zainteresowanie ich usługami rośnie. Jeśli zatem masz zdolności manualne, silne ręce i z chęcią nauczysz się technik szewskich, możesz pokusić się o założenie pracowni robiącej buty na miarę. Możesz nawiązać współpracę z doświadczonymi zakładami szewskimi i otworzyć sklep z oryginalnym obuwiem szytym na miarę. Od czego zacząć swoją przygodę z takim biznesem?

Sprawdź też: Jak otworzyć pracownię kaletniczą

Fach w ręku
Decydując się na samodzielne wykonywanie obuwia, przede wszystkim musisz mieć fach w ręku i posiadać dobrze wyposażony warsztat. Aby zostać zawodowym szewcem trzeba ukończyć odpowiednią szkołę zawodową i zdobyć doświadczenie pod okiem mistrza. Oczywiście można też samemu uczyć się fachu na kilkumiesięcznych kursach oraz szkoląc się u innych szewców. Każdy kto choć raz był u szewca, wie że nawet teraz, kiedy kleje są lepszej jakości i nie wydzielają bardzo nieprzyjemnych oparów, praca ta nie jest przyjemna i łatwa. Do stworzenia obuwia potrzebny jest jeszcze cholewkarz (czeladnik zajmujący się wykonywaniem górnej części obuwia). Jeśli nie chcesz zatrudniać takiego pracownika, będziesz musiał nauczyć się i tego fachu.

Internetowe rozwiązanie
Pomysłem łatwiejszym do realizacji może być internetowy sklep z obuwiem ręcznie robionym. Taki biznes polega na podnajmowaniu profesjonalistów do wykonywania konkretnych zleceń. W takim przypadku cholewki może robić jedna lokalna firma, podeszwy druga, a wykończenia jeszcze inna mała manufaktura. Ważne, by tacy podwykonawcy byli sprawdzeni, zaufani i przede wszystkim rzetelni.

Buty szyte na miarę mogą być bardzo drogie. Para skórzanych butów to wydatek rzędu 1,5 – 2,5 tys. zł. Ale dla mniej wymagających klientów są też tańsze wersje oscylujące w granicach 200- 400 zł. Trzeba też sobie zdawać sprawę z tego, że but na zamówienie nie powstaje taśmowo w okamgnieniu. Przygotowanie odpowiedniej pary zajmuje fachowcom co najmniej tydzień.

Czytaj: Zostań kurierem gastronomicznym

Miejsce do pracy
W zależności od wybranego biznesowego formatu, trzeba mieć odpowiedni lokal. Warsztat musi być podzielony na dwie strefy: pracownię i biuro. Lepiej, by klient nie widział, jak powstają buty. Powód jest prozaiczny. W trakcie pracy powstaje spory bałagan, co może zniechęcić klienta do firmy. Warsztat trzeba odpowiednio wyposażyć. Podstawą są profesjonalne narzędzia i materiały, takie jak np. formowarka zakładek i nosków, maszyny szwalnicze, plotery do cięcia skór, maszyny do szycia, komputer z odpowiednim oprogramowaniem, urządzenie do wklejania metalu w cholewkach, urządzenie do aktywizacji spodów i do ich klejenia, formowarkę gotowych cholewek, tunel do butów, urządzenie do gotowych kozaków, szlifierki, polerki do wykańczania skór. Potrzebne będą też kopyta, obcasy, spody, podpodeszwy, kleje dobrej jakości zgodne z certyfikatami Unii Europejskiej. Profesjonalne nowoczesne wyposażenie warsztatu może kosztować nawet 1,5-2 mln zł. Jeśli nie masz takiej gotówki, to rozważ zaopatrzenie się w wielofunkcyjne używane maszyny. One mogą być dużo tańsze. Tańszą inwestycją będzie też działanie w formie sklepu internetowego oferującego buty na wymiar, które będą przygotowywane przez zewnętrzne firmy. Wtedy działalność można prowadzić w domu, przeznaczając na nią jeden pokój.

Działania w sieci
Obecnie firma bez strony internetowej i działalności w sieci praktycznie nie istnieje. Internet jest podstawowym kanałem reklamy i promocji. Jak taką stronę przygotować? Osoby, które interesują się informatyką nie będą miały z tym problemu, pozostałe mogą skorzystać z usług profesjonalistów. Przygotowanie strony i opiekę nad nią można zlecić agencji interaktywnej. Warto zdać się na pomysły jej pracowników, ale i samemu można podać swoje propozycje. Tutaj bardzo ważna jest strona wizualna i galerie zdjęć, a nawet filmy. Na starcie trzeba wykonać kilka pokazowych par butów i zrobić im profesjonalne zdjęcia, które pokażesz na stronie. Można te zamówić filmik video, który w ciekawy sposób pokaże cały proces tworzenia obuwia. Takie elementy prezentacji w sieci są bardzo ważne. Obowiązkowa jest też aktywna obecność w mediach społecznościowych.

Zobacz: Otwórz sklep z herbatą i kawą

Joanna Trepka i Paulina Ada Kalińska, właścicielki firmy Loft37

Nasze buty mają być wygodne i modne

Jedna z nas jest z wykształcenia prawniczką z obuwniczym biznesem w rodzinie, a druga projektantką. Połączyła nas miłość do butów i mody. Postanowiłyśmy wykorzystać zaplecze w postaci firmy produkcyjnej rodziców Joanny i zaprojektować buty, które nie tylko będą wygodne i świetnie wykonane, ale także modne. Nasze kolekcje są szyte ręcznie z naturalnych skór i materiałów, a także, dzięki krótkiemu cyklowi produkcyjnemu modne. Oprócz gotowych kolekcji można u nas kupić buty samodzielnie zaprojektowane. Wystarczy wybrać model, fakturę i kolor skóry oraz ulubione dodatki, a nawet wyhaftować swoje inicjały. Buty loft37są zaprojektowane z myślą o tym, by być tajną bronią kobiet i dodawać im pewności siebie w każdej sytuacji. Dzięki takiemu podejściu lofty szybko zdobyły rzeszę wiernych fanek, a w pierwszym roku swojego istnienia otrzymały prestiżową nagrodę Twój Styl Doskonałość Mody 2011 w kategorii Debiut Roku. Od początku chciałyśmy, aby Loft37 było marką globalną. Pierwszy krok to zdobycie pozycji lidera w swojej kategorii w Polsce, a kolejny to rozwój za granicą.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze