10 prognoz Saxo Bank na 2022 rok
10 prognoz Saxo Bank na 2022 rok
kopalnia
Plan skończenia z paliwami kopalnymi zostanie odłożony w czasie
Ze względu na inflację i wysokie ceny surowców oraz nierealnym planem transformacji energetyki w "zieloną", politycy zdecydują się na zmianę priorytetów. Na pięć lat pozwolą na mniej problematyczne wydobycie ropy naftowej i na dziesięć lat w przypadku gazu ziemnego. W ten sposób będą chcieli zapewnić adekwatne i sensowne ceny energii.
Droga dotycząca niskoemisyjnej energetyki zostanie zrewidowana. Skutkiem ma być wzrost akcji fundusz iShares Stoxx EU 600 Oil&Gas o 50 proc., gdyż w sektor zostanie tchnięte drugie życie.
Powyższe prognozy są jedynie mało prawdopodobnymi (ale wciąż możliwymi) wydarzeniami, przed którymi ostrzega Saxo Bank
Młodzi w proteście przeciw Facebookowi odejdą z platformy
Facebook zostanie portalem dla "boomerów" (starszych osób), oddali się znacznie od młodych ludzi, którzy będą usuwać swoje konta (lub w ogóle ich nie zakładać). Młodzież zostanie zniechęcona przez algorytmy zamykające w bańkach informacyjnych, lub gorzej, bombardowani przez strony szerzące dezinformację. Według badań firmy Meta (kiedyś Facebook) okaże się, że młodzi spędzają czas 2-3 razy częściej na Tik-Toku niż Instagramie, a najczęściej komunikują się Snapchatem.
W 2022 roku inwestorzy mogą zorientować się, że nawet mimo zmian wizerunkowych Facebooka, trudno będzie im stworzyć nowy produkt dostosowany do potrzeb młodych ludzi. W desperackim ruchu może dojść do próby przejęcia Snapchata lub Tik-Toka, jednocześnie przeznaczając ogrom pieniędzy na tworzenie Metaverse, wirtualnej rzeczywistości. Młode pokolenie ma jednak odbić się od nowego produktu Mety. Oznaczałoby to spadek 30 proc. udziałów w rynku Facebooka i koniec monopolu Marka Zuckerberga.
Powyższe prognozy są jedynie mało prawdopodobnymi (ale wciąż możliwymi) wydarzeniami, przed którymi ostrzega Saxo Bank
Statuła Wolności
Kryzys konstytucyjny po wyborach w USA
W 2020 roku doszło do chaosu związanego z wyborami w USA. Donald Trump twierdził, że wybory zostały sfałszowane. Mimo, że sąd odrzucił jego zarzuty, zwolennicy byłego już prezydenta USA wdarli się do Kapitolu, cały czas wierząc w słowa charyzmatycznego lidera. Zgodnie z "szokującą prognozą" Saxo Bank w 2022 roku Partia Republikańska zapewni, że wszystkie stanowisko będą "właściwie" obsadzone, a kluczowe stanowiska zajmą zwolennicy ich ugrupowania, którzy będą starali się wpłynąć na wynik wyborów.
W efekcie wybory do Senatu i Izby Reprezentantów w 2022 roku zostaną zanegowane przez partię demokratyczną, co ma uniemożliwić Kongresowi rozpoczęcie obrad. Joe Biden będzie rządził wydając dekrety, a Sąd Najwyższy pozostanie w rękach człowieka Donalda Trumpa. W 2023 roku może dojść do kryzysu konstytucyjnego. To może doprowadzić do gigantycznego spadku kursu dolara.
Powyższe prognozy są jedynie mało prawdopodobnymi (ale wciąż możliwymi) wydarzeniami, przed którymi ostrzega Saxo Bank
dolary
Inflacja w USA przekroczy 15 proc. z powodu spirali płacowo-cenowej
Inflacja CPI w USA osiągnęła swój rekordowy szczyt w lutym 1975 roku (11,8 proc.). Wyeliminowały ją dopiero recesja lat 1980-1982 i stopy procentowe na poziomie 20 proc. W 2022 roku Jerome Powell, Bank Rezerw Federalnych popełni błędy swoich poprzedników z ubiegłego wieku.
Pocovidowa gospodarka i rynek pracy zakpią z tradycyjnych modeli polityki monetarnej FED. Powell będzie liczył, że miliony amerykanów wrócą do pracy i wypełnią 10,4 mln wolnych stanowisk. Jednak wielu obywateli przejdzie na wcześniejszą emeryturę i tym samym zrezygnuje z obecności na rynku pracy. Wynika to z tego, ze po pandemii rynek stanie się bardziej propracowniczy, co w połączeniu z presją inflacyjną, kryzysem w energetyce i niedoborami pracowników, dojdzie do ogromnego wzrostu płac (co oczywiście stymuluje inflację).
FED zbyt późno zareaguje na zmiany, tracąc tym samym swoją wiarygodność. W efekcie będzie można zaobserwować ogromną zmienność na amerykańskim rynku akcji i obligacji.
Powyższe prognozy są jedynie mało prawdopodobnymi (ale wciąż możliwymi) wydarzeniami, przed którymi ostrzega Saxo Bank
Unia Europejska
Unia Europejska stworzy superfundusz dla klimatu, energetyki i obrony. Będzie finansowy... z prywatnych emerytur
Parasol ochronny USA jeszcze z czasów Zimnej Wojny zacznie błyskawicznie zanikać, gdyż "wuj sam" skieruje swój wzrok w stronę poważniejszych rywali ze wschodu. Prezydent Francji Emmanuel Macron chcąc powstrzymać populizm we Włoszech, zaprezentuje pomysł unijnego superfunduszu, który będzie finansował obronność oraz transformację energetyczną Unii Europejskiej.
Zdając sobie sprawę z braku możliwości zwiększenia obciążeń podatkowych, sfinansowanie superfunduszu może być poważnym problemem. Francja ma wtedy zauważyć, że w Europie emerytury są dosyć wysokie i zdecydować, że wszyscy pracownicy powyżej 40. roku życia muszą przeznaczać coraz to większą część swojego funduszu emerytalnego na obligacje niskorentownego superfunduszu unijnego. Nowy system tym samym doprowadzi do obniżenia podatków dochodowych, na czym skorzystają młodzi. Ponadto skorzystają unijne firmy zajmujące się obronnością, budowlanką i nowymi źródłami energii.
Powyższe prognozy są jedynie mało prawdopodobnymi (ale wciąż możliwymi) wydarzeniami, przed którymi ostrzega Saxo Bank
Wall Street
Kobiece aktywistki uderzą w "patriarchat" w korporacjach
Feministyczne aktywistki zarzucając wielkim korporacjom łamanie prawa obywatelskie, seksizm, rasizm, czy dyskryminację, zaczną "wymuszać" na nich zmiany. Zrobią to poprzez atakowanie na giełdzie akcji przedsiębiorstw, na wzór tego co robili niegdyś Redditowcy ze słynnego Wallstreetbets. Windować będą akcje firm, w których jest parytet płci w kadrze kierowniczej średniego szczebla i w zarządach. Politycy wesprą tę akcję, tym samym zmuszając część wielkich spółek do zmiany swojej polityki.
Powyższe prognozy są jedynie mało prawdopodobnymi (ale wciąż możliwymi) wydarzeniami, przed którymi ostrzega Saxo Bank
Indie
Indie dołączą do Rady Współpracy Zatoki Perskiej. Ale nie będą miały prawa głosy
Państwa z gospodarką opartą na imporcie większości surowców energetycznych, wobec deglobalizacji będą musiały zmienić swoje strategiczne sojusze, aby zabezpieczyć dostawy energii. Indie dołączą do Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC - Gulf Operation Council), ale będą członkiem bez prawa głosu, jako strefa wolnego handlu.
Dzięki sojuszowi kraje GCC będą mogły planować przyszłość niezależną tylko od ropy naftowej i gazu. Z kolei Indie będą mogły szybciej rozwijać się dzięki inwestycjom w infrastrukturę, większą wydajność rolnictwa i import paliw kopalnych. W efekcie rupia indyjska może okazać się bardzo pewną walutą na rynku. Dojdzie również do korekty dynamicznie rosnącego rynku akcji, ale będzie wciąż utrzymywał solidny poziom.
Powyższe prognozy są jedynie mało prawdopodobnymi (ale wciąż możliwymi) wydarzeniami, przed którymi ostrzega Saxo Bank
Spotify
Spotify będzie miał kłopoty przez NFT
NFT mimo wielu wątpliwości inwestorów pozwoli na kontrolę dystrybucji twórczości, bez centralnej platformy. Muzycy, którzy czują, że Spotify nie dzieli się z nimi sprawiedliwie zyskami. Obecnie muzycy otrzymują pieniądze nie na podstawie muzyki, której słucha dany subskrybent, a w oparciu o udział artystów w liczbie streamów. Do tego platformy streamingowe pobierają wysokie wysokie prowizje, które stanowią nawet 75 proc. całkowitego przychodu (wraz z częścią płaconą wytwórniom).
W 2022 roku technologia oparta na NFT ma zacząć podbijać rynek, oferując odsłuchy twórczości znanych muzyków takich jak Katy Perry, The Chainsmokers, czy Jason Derulo, którzy niedawnop pozytywnie wypowiadali się o technologii streamingu opartej na blockchainie. Najwięksi gracze wycofają się ze starych platform. Podobna sytuacja może dotyczyć podcastów, filmów i innych treści cyfrowych. Akcje Spotify przy takim scenariuszu mogłyby spaść nawet o 33 proc.
Powyższe prognozy są jedynie mało prawdopodobnymi (ale wciąż możliwymi) wydarzeniami, przed którymi ostrzega Saxo Bank
żołnierze wojsko
Technologia hipersoniczna doprowadzi do nowej zimnej wojny
W 2022 roku priorytety finansowania zostaną przesunięty do technologii hipoersonicznej i kosmicznej, co rozpocznie nową fazę w pogłębiającej się rywalizacji między Chinami i USA na frontach ekonomicznych i militarnych. Do wyścigu zbrojeń mogą dołączyć inne mocarstwa z zaawansowaną technologią wojskową, takie jak Rosja, Indie, Izrael czy Unia Europejska.
Możliwości technologii hipersoniczne zmienią zasady militarnej gry, podważając status quo dotychczasowego zabezpieczenia w postaci broni nuklearnej. Technologia hipersoniczna byłaby skuteczna w obronie przeciw atakom samolotów bombowych dalekiego zasięgu i flotą oceaniczna.
Zgodnie z zasadami zimnej wojny, odpalenie głowic nuklearnych oznaczało wzajemne zniszczenie obu mocarstw. Przeciwnik miał zawsze szansę na przeprowadzenie odwetowego ataku, który spowoduje równie ogromne zniszczenia. W efekcie przez lata udawało się utrzymać świat z dala od globalnej wojny. Technologie hipersoniczne pozwolą jednak na obronę przed atakiem nuklearnym, a także zastosowanie pierwszego uderzenia.
W efekcie wzrosną akcje firm typu Raytheon, zajmujące się technologią supersoniczną, która może zostać wprowadzona w przestrzeń kosmiczną. Spadną zaś wyniki spółek zajmujących się sprzętem konwencjonalnym, tj. samolotami i okrętami.
Powyższe prognozy są jedynie mało prawdopodobnymi (ale wciąż możliwymi) wydarzeniami, przed którymi ostrzega Saxo Bank
leki
Medyczny przełom przedłuży średnią życie o 25 lat
W 2022 roku dojdzie do przełomu w medycynie, dzięki stworzeniu koktajlu leków, który przedłuży czas życia komórek, więc i całego organizmu. Nie będzie to tanie, ale efektywne, myszy laboratoryjne z ludzkim DNA mogły żyć nawet o 30 proc. dłużej niż do tej pory.
Lek będzie ogromnym skokiem pod względem jakości i długości ludzkiego życia, ale stworzy również nowe problemy finansowe i etyczne. Wyobraźmy sobie, że każdy może dożyć do 115 lat, w dużej mierze w zdrowiu. Co to oznacza dla prywatnych i państwowych systemów emerytalnych? Jak wpłynie na możliwości i chęci odejścia na emeryturę? Co z kosztami, jakie poniesie planeta, na której będą żyć miliardy ludzi więcej i czy wystarczy dla nich jedzenia? I czy etyczne będzie to, że na koktajl będą mogli pozwolić sobie jedynie bogaci? Jak taki przełom wpłynąłby na nasz system wartości, system polityczny i planetę.
Powyższe prognozy są jedynie mało prawdopodobnymi (ale wciąż możliwymi) wydarzeniami, przed którymi ostrzega Saxo Bank