Kim jest książe Jan Lubomirski-Lanckoroński? Barwna historia magnackiego rodu
Jan Lubomirski - Lanckoroński, Dominika Kulczyk
Książę Jan Lubomirski-Lanckoroński zaistniał w polskim show-biznesie w 2001 roku, tuż po ślubie z córką najbogatszego Polaka Jana Kulczyka [+65 l.] - Dominiką Kulczyk. 15 września 2011 roku, Lubomirscy odnowili przysięgę małżeńską na zamku w Wiśniczu, a na przyjęcie zaprosili 700 osób. Niestety, ich małżeństwo nie przetrwało. Para rozwiodła się w 2013 roku. Mają dwoje dzieci - syna Jeremiego i córkę Weroknikę.
Jan Lubomirski - Lanckoroński
Jan Eugeniusz Lubomirski-Lanckoroński jest prawnikiem, inwestorem i działaczem społecznym. Ukończył studia prawnicze na UJ, a po aplikacji został radcą prawnym. Na koncie ma dyplomy takich uczelni jak London School of Economics czy University of Navarra w Barcelonie. Płynnie mówi po niemiecku, angielsku, włosku, francusku i rosyjsku. Jest też prezesem Fundacji Książąt Lubomirskich, która powstała jako kontynuacja działalności dobroczynnej, prowadzonej od wieków przez ród Lubomirskich. Wspiera rozwój polskiej nauki i sztuki, rozwija projekty medyczne i edukacyjne. Zakres działalności organizacji jest bardzo szeroki – od wspierania ekologicznego budownictwa, poprzez fundowanie stypendiów dla studentów, zakup sprzętu komputerowego i medycznego, na odbudowie szczególnie cennych zabytków kończąc.
Jan Lubomirski - Lanckoroński z żoną Heleną
W 2020 roku książę poślubił hrabiankę Helenę Mańkowską. Co ciekawe, małżeństwo jest ze sobą spokrewnione. "Jestem wujem Heleny, ale piątego stopnia. Wywodzimy się z tego samego pnia drzewa genealogicznego, mieliśmy wspólny herb”, mówił książę w wywiadach. 28 października 2020 roku na świat przyszła ich córeczka - księżniczka Helena Lubomirska-Lanckorońska.
Elzbieta Izabela Lubomirska
Daleka ciotka Jana Lubomirskiego. Relacje o młodych latach Izabeli Lubomirskiej przekazał w swych pamiętnikach Stanisław August Poniatowski. Lubomirska (1736-1816) założyła hutę szkła, papiernię, prywatne uzdrowisko, rozwijała przemysł propinacyjny, inwestowała w uprawę roli. Wprowadziła świadczenia socjalne, lecznictwo i szkolnictwo, ale tylko dla służby i pracowników zatrudnionych w jej posiadłościach. Należał do niej między innymi pałac w Wilanowie, pałac w Ursynowie i pałacyk Mon Coteau na Mokotowie (Pałac Szustra).
Henryk Lubomirski
Henryk Lubomirski (ur. 1777, zm. 1850) był działaczem politycznym, kuratorem literackim, mecenasem sztuki, założycielem Muzeum Książąt Lubomirskich we Lwowie i ordynacji przeworskiej.
Stefan Andrzej Lubomirski
Stefan Lubomirski (1862-1941) był inicjatorem utworzenia Polskiego Komitetu Igrzysk Olimpijskich (późniejszy Polski Komitet Olimpijski) i członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Był także właścicielem spółki Warszawskie Koleje Dojazdowe, która stworzyła koleje wąskotorowe: osobowe i towarowe – grójecką, jabłonkowską i wilanowską.
Zamek w Wiśniczu
Miasto Nowy Wiśnicz założone zostało przez Stanisława Lubomirskiego 8 czerwca 1616 roku. Zamek w Wiśniczu został wzniesiony przez Jana Kmitę w drugiej połowie XIV i był wielokrotnie przebudowywany, m.in. w 1516 przez Piotra Kmitę, a w latach 1615-1621 przez Stanisława Lubomirskiego. W 1901 roku należał do prof. Maurycego Straszewskiego, od którego odkupiło go Zjednoczenie Rodowe Lubomirskich.
Zamek w Wiśniczu
Zamek stojący na wzgórzu, widoczny jest niemal z każdego miejsca w tym miasteczku. Jest to jedna z najlepiej zachowanych barokowych rezydencji w Polsce, a zarazem wspaniałe dzieło polskiej sztuki obronnej. Zamek udostępniony jest dla turystów.