
Polacy mają swoje zaszczytne miejsce w osiągnięciach światowej nauki. Jakie? Zobaczcie sami!

Bez monokryształów uzyskanych metodą Czochralskiego nie byłoby ani telewizorów, ani smartfonów
Ekspedient prezentuje klientce przy ladzie radioodbiornik "Contessa" firmy Unitra Diora. W głębi widoczne telewizory - m.in Saturn 201 - i radioodbiorniki. Warszawa 1978.

Wynalazek lampy naftowej Łukasiewicza oświetlił mroki XIX w. i utorował drogę postępowi
Polska ekspedycja polarna na Wyspie Niedźwiedziej 1932-1933. Członkowie ekspedycji: Stanisław Siedlecki (z lewej) i telegrafista Andressen w budynku stacji. Na stole widoczna lampa naftowa i butelka wódki "Czystej".

K-202 był jednym z najważniejszych wynalazków w polskiej historii
Pod tym tajemniczym kryptonimem kryje się minikomputer skonstruowany przez inżyniera Jacka Karpińskiego w latach 1970-1973. Foto z 1971 przedstawia jednostkę centralną.

Przed wynalezieniem warstwowej kamizelki kuloodpornej trzeba było zakuć się w średniowieczną zbroję
Funkcjonariusze warszawskiego oddziału specjalnego Policji Państwowej w strojach szturmowych - kuloodpornych zbrojach płytowych, hełmach wz.16 z orłami i numerem służbowym, tarczami i pistoletami: funkcjonariusz z lewej z Cebrą, z prawej z Mauserem M1914. Foto z 1930.

Samochód osobowy z silnikiem parowym Bożka był prawdziwą rewolucją i znalazł mnóstwo naśladowców
Muzeum Sztuki i Rzemiosła w Paryżu. Trójkołowy samochód o napędzie parowym konstrukcji Leona Serpolleta. Foto z 1931.

W drugiej połowie XX w. świetlówka rozjaśniła ulice i place miast na całym świecie
Przejście podziemne przy skrzyżowaniu ul. Wolskiej i ul. Redutowej w Warszawie. Wnętrze przejścia podziemnego. Widoczne lampy jarzeniowe (świetlówki) i plakaty na ścianach. 1976.

Wykrywacz min do dzisiaj jest jednym z najcenniejszych wynalazków
Polscy konstruktorzy wykrywacza min nie opatentować wynalazku, oddając go światu za darmo, aby każdy mógł z niego korzystać dla dobra ogółu. Na zdjęciu żołnierz podczas ćwiczeń polskich saperów w Wielkiej Brytanii, 1944

Walkie-talkie Magnuskiego odciążyła radiotelegrafistów
Do lat 40. XX w. radiotelegrafista musiał zaprząc konie lub nieść na plecach radiostację potężnych rozmairów. Na zdjęciu z 1924 radiostacja dywizyjna E-10 na dwukółkach. Z prawej widoczna prądnica ręczna obsługiwana przez dwóch żołnierzy.

Telektroskop Szczepanika, prekursora telewizji, przesyłał obraz w barwach naturalnych na odległość
Jak to zwykle bywa w nauce, Szczepanik wymyślił genialne rozwiązanie, ale zbyt drogie i skomplikowane w produkcji. Wdrożono tańsze pomysły. Najpierw czarno-biały telewizor z mikroskopijnym ekranem, który rósł i pęczniał, by w końcu ożyć kolorem. Na zdjęciu mężczyzna naprawia telewizor Neptun 413. Iłów, 1974.

Gruźlica i polio, dwie choroby zakaźne były zmorą społeczeństw po II wojnie światowej
Szczepionka przeciw polio opracowana przez Hilary Koprowskiego w latach 50. XX wieku jest jedną z najskuteczniejszych szczepionek w historii. Na zdjęciu szczepienia młodzieży, prawdopodobnie przeciw gruźlicy, 1950