Symbole luksusu w PRL-u
Fiat 126p
Z Maluchem wiąże się wiele czułych wspomnień oraz rekordów. W przeciętnym Fiacie 126p mieści się nie standardowe 4 osoby, ale 17 osób... W ubiegłym roku Maluch obchodził 50 urodziny (pierwszy model zszedł z linii montażowej w FSO Bielsko-Biała w 1972). Z tej okazji zorganizowano zlot, w którym udział wzięło 304 pojazdów.
Jeden z najmniejszych samochodów świata zaprojektowano we Włoszech. Wyposażony w benzynowy czterosuwowy silnik Maluch okazał się samochodem wręcz niezniszczalnym. Wyprodukowano 4 671 586 egzemplarzy Fiata 126, z czego 3 318 674 w Polsce (1 152 325 w Bielsku-Białej, 2 166 349 w Tychach), a we Włoszech 1 352 912. W latach 1975–1992 wyeksportowano 897 316 Polskich Fiatów 126p.
Niewątpliwie był to samochód, który zmotoryzował polskie społeczeństwo.
Hotel Victoria, hotel Twoich snów
Tak o nim śpiewał zespół Kombi. Ten pięciogwiazdkowy hotel został wybudowany przy placu Zwycięstwa (obecnie placu Marszałka Józefa Piłsudskiego) w latach 1973-1976 przez szwedzką spółkę Skanska Cementgjuteriet.
Hotel pojawia się w wielu filmach i serialach okresu PRL, m.in. 07 zgłoś się, Co mi zrobisz jak mnie złapiesz, Kingsajz, Koty to dranie, Miś, Piłkarski poker, Wielka majówka, Wielki Szu, Zmiennicy, a także Kogel-mogel.
Klub nocny Maxim w Gdyni
„Maxim” powstał na przełomie lat 60. i 70. Był to ekskluzywny lokal o powierzchni 740 m kw. Położony w reprezentacyjnej dzielnicy Gmina Orłowo nad morzem. Wyposażenie wnętrz klubu stanowiły dzieła sztuki, stylowe meble, scena, kilka barów, a przez przeszkloną ścianę widać było morze i orłowskie molo. W jednej z sal rosło drzewo, którego korona wystawała ponad dach.
Jego legenda ugruntowała się w latach 80., kiedy był odwiedzany licznie przez obcokrajowców, marynarzy i trójmiejskich cinkciarzy płacących dolarami. Ceny były tu zaporowe, drink kosztował tyle, co przeciętna miesięczna pensja, czyli około 250 tys. zł.
W lokalu zrealizowano sceny do filmów: 07 zgłoś się (odcinki: Dlaczego pan zabił moją mamę? z 1978 r. i Strzał na dancingu z 1981 r.), Smażalnia story z 1984 r. oraz do serialu Czterdziestolatek.
Nazwa „Maxim” pojawia się w piosence „Tańcz głupia tańcz” grupy Lady Pank (1982 r.).
Sklep sieci Baltona
Baltona powstała w 1946 r. w Gdyni jako przedsiębiorstwo zaopatrujące statki. Nazwa została utworzona od słów pierwszych liter bal, jak Bałtyk, oraz tona - dostawy towarów. Dlatego od początku znakiem rozpoznawczym na plakatach i w reklamach Baltony była postać marynarza.
Od 1977 roku Baltona działała jako Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego prowadząc własną działalność ekspertową na tzw. małe rynki.
Sklepy detaliczne „Baltony” w PRL umożliwiały legalne zakupy towarów importowanych osobom, które zatrudnione były za granicą i otrzymywały wynagrodzenie lub jego część w dewizach. Dotyczyło to w szczególności: marynarzy, rybaków, pracowników zatrudnionych na kontraktach dewizowych (w tzw. II obszarze płatniczym), dyplomatów oraz personelu latającego LOT-u. W tamtych czasach na potrzeby Baltony drukowano bony baltonowskie (Marynarskie Bony Towarowe), których wartość podawana była w dolarach USA. Bony te wypłacane były marynarzom i rybakom w ramach tzw. dodatku dewizowego przysługującego podczas podróży zagranicznych.
Pewex
Państwowa sieć sklepów i kiosków walutowych Pewex powstała w 1972 r. z przekształcenia sklepów dewizowych banku PeKaO, w których można było kupić za waluty wymienialne towary niedostępne w innych sklepach lub trudno dostępne, zarówno importowane, jak i krajowe. Nazwa Pewex to skrót od Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego. W Pewexach można było kupić wszystko począwszy od dżinsów, poprzez papierosy i alkohol, na glazurze i samochodach kończąc. Ceny były ustalane w oparciu o kurs dolara amerykańskiego. Płacić można było w każdej wymienialnej walucie oraz bonach towarowych PeKaO. Głównym celem sieci Pewex był skup walut wymienialnych od obywateli przez państwo.
Meblościanka
Meblościanka to kilka segmentów mebli, które połączone razem stanowiły ścianę mebli. Ten rodzaj umeblowania spopularyzowano w latach 60. i 70., choć modernistyczny pierwowzór mebla powstał w latach 40. W Polsce uznanie zyskał projekt Bogusławy i Czesława Kowalskich, który z czasem zaczęto nazywać od nazwiska projektantów "meblami dla Kowalskiego" lub "meblami Kowalskiego".
Jednak prawdziwym marzeniem nie była zwykła meblościanka, ale ta wykonana eksport, lepiej wykończona i z wykonana z lepszych materiałów, w modnym wzornictwie, ze Swarzędzkiej Fabryki Mebli.
Guma balonowa Donald Duck
Każdy kto w dzieciństwie żuł gumę Donald Duck przyzna, że można było z niej robić piękne balony.
Opakowanie jednostkowe gumy zawierało miniaturowy komiks, którego bohaterem był oczywiście Kaczor Donald, narysowany i ożywiony kreską Walt Disneya. Niektóre dzieci miały całe pudełka tych komisków pachnących owocową gumą do żucia.
Konsumy
Konsumy to nazwa przyjęta w czasach PRL przez Przedsiębiorstwo Gastronomiczno-Handlowe, tworzące sieć sklepów i stołówek dla pracowników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa. Przedsiębiorstwo prowadziło sklepy mundurowe, sklepy z artykułami deficytowymi oraz kasyna i stołówki w komendach Milicji Obywatelskiej.