Super Biznes
Super Biznes
  • Wybory prezydenckie 2025
Wiadomości
Technologie
Firma
Prawo
Agro
Super Express
Fiat 126p

Fiat 126p

Z Maluchem wiąże się wiele czułych wspomnień oraz rekordów. W przeciętnym Fiacie 126p mieści się nie standardowe 4 osoby, ale 17 osób... W ubiegłym roku Maluch obchodził 50 urodziny (pierwszy model zszedł z linii montażowej w FSO Bielsko-Biała w 1972). Z tej okazji zorganizowano zlot, w którym udział wzięło 304 pojazdów. 

Jeden z najmniejszych samochodów świata zaprojektowano we Włoszech. Wyposażony w benzynowy czterosuwowy silnik Maluch okazał się samochodem wręcz niezniszczalnym. Wyprodukowano 4 671 586 egzemplarzy Fiata 126, z czego 3 318 674 w Polsce (1 152 325 w Bielsku-Białej, 2 166 349 w Tychach), a we Włoszech 1 352 912. W latach 1975–1992 wyeksportowano 897 316 Polskich Fiatów 126p.

Niewątpliwie był to samochód, który zmotoryzował polskie społeczeństwo. 

Źródło: NAC
Rozwiń
Magnifying Glass Plus Powiększ zdjęcie
Hotel Victoria, hotel Twoich snów

Hotel Victoria, hotel Twoich snów

Tak o nim śpiewał zespół Kombi. Ten pięciogwiazdkowy hotel został wybudowany przy placu Zwycięstwa (obecnie placu Marszałka Józefa Piłsudskiego) w latach 1973-1976 przez szwedzką spółkę Skanska Cementgjuteriet. 

Hotel pojawia się w wielu filmach i serialach okresu PRL, m.in. 07 zgłoś się, Co mi zrobisz jak mnie złapiesz, Kingsajz, Koty to dranie, Miś, Piłkarski poker, Wielka majówka, Wielki Szu, Zmiennicy, a także Kogel-mogel.

Źródło: NAC
Rozwiń
Magnifying Glass Plus Powiększ zdjęcie
Klub nocny Maxim w Gdyni

Klub nocny Maxim w Gdyni

„Maxim” powstał na przełomie lat 60. i 70. Był to ekskluzywny lokal o powierzchni 740 m kw. Położony w reprezentacyjnej dzielnicy Gmina Orłowo nad morzem. Wyposażenie wnętrz klubu stanowiły dzieła sztuki, stylowe meble, scena, kilka barów, a przez przeszkloną ścianę widać było morze i orłowskie molo. W jednej z sal rosło drzewo, którego korona wystawała ponad dach. 

Jego legenda ugruntowała się w latach 80., kiedy był odwiedzany licznie przez obcokrajowców, marynarzy i trójmiejskich cinkciarzy płacących dolarami. Ceny były tu zaporowe, drink kosztował tyle, co przeciętna miesięczna pensja, czyli około 250 tys. zł.

W lokalu zrealizowano sceny do filmów: 07 zgłoś się (odcinki: Dlaczego pan zabił moją mamę? z 1978 r. i Strzał na dancingu z 1981 r.), Smażalnia story z 1984 r. oraz do serialu Czterdziestolatek.
Nazwa „Maxim” pojawia się w piosence „Tańcz głupia tańcz” grupy Lady Pank (1982 r.). 

Źródło: Karol Makurat
Rozwiń
Magnifying Glass Plus Powiększ zdjęcie
Sklep sieci Baltona

Sklep sieci Baltona

Baltona powstała w 1946 r. w Gdyni jako przedsiębiorstwo zaopatrujące statki. Nazwa została utworzona od słów pierwszych liter bal, jak Bałtyk, oraz tona - dostawy towarów. Dlatego od początku znakiem rozpoznawczym na plakatach i w reklamach Baltony była postać marynarza. 

Od 1977 roku Baltona działała jako Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego prowadząc własną działalność ekspertową na tzw. małe rynki. 

Sklepy detaliczne „Baltony” w PRL umożliwiały legalne zakupy towarów importowanych osobom, które zatrudnione były za granicą i otrzymywały wynagrodzenie lub jego część w dewizach. Dotyczyło to w szczególności: marynarzy, rybaków, pracowników zatrudnionych na kontraktach dewizowych (w tzw. II obszarze płatniczym), dyplomatów oraz personelu latającego LOT-u. W tamtych czasach na potrzeby Baltony drukowano bony baltonowskie (Marynarskie Bony Towarowe), których wartość podawana była w dolarach USA. Bony te wypłacane były marynarzom i rybakom w ramach tzw. dodatku dewizowego przysługującego podczas podróży zagranicznych.

Źródło: Michal Wozniak
Rozwiń
Magnifying Glass Plus Powiększ zdjęcie
Pewex

Pewex

Państwowa sieć sklepów i kiosków walutowych Pewex powstała w 1972 r. z przekształcenia sklepów dewizowych banku PeKaO, w których można było kupić za waluty wymienialne towary niedostępne w innych sklepach lub trudno dostępne, zarówno importowane, jak i krajowe. Nazwa Pewex to skrót od Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego. W Pewexach można było kupić wszystko począwszy od dżinsów, poprzez papierosy i alkohol, na glazurze i samochodach kończąc. Ceny były ustalane w oparciu o kurs dolara amerykańskiego. Płacić można było w każdej wymienialnej walucie oraz bonach towarowych PeKaO. Głównym celem sieci Pewex był skup walut wymienialnych od obywateli przez państwo.

Źródło: Marek BAZAK
Rozwiń
Meblościanka

Meblościanka

Meblościanka to kilka segmentów mebli, które połączone razem stanowiły ścianę mebli. Ten rodzaj umeblowania spopularyzowano w latach 60. i 70., choć modernistyczny pierwowzór mebla powstał w latach 40. W Polsce uznanie zyskał projekt Bogusławy i Czesława Kowalskich, który z czasem zaczęto nazywać od nazwiska projektantów "meblami dla Kowalskiego" lub "meblami Kowalskiego". 

Jednak prawdziwym marzeniem nie była zwykła meblościanka, ale ta wykonana eksport, lepiej wykończona i z  wykonana z lepszych materiałów, w modnym wzornictwie, ze Swarzędzkiej Fabryki Mebli. 

Źródło: NAC
Rozwiń
Magnifying Glass Plus Powiększ zdjęcie
Guma balonowa Donald Duck

Guma balonowa Donald Duck

Każdy kto w dzieciństwie żuł gumę Donald Duck przyzna, że można było z niej robić piękne balony. 

Opakowanie jednostkowe gumy zawierało miniaturowy komiks, którego bohaterem był oczywiście Kaczor Donald, narysowany i ożywiony kreską Walt Disneya. Niektóre dzieci miały całe pudełka tych komisków pachnących owocową gumą do żucia. 

Źródło: ARKADIUSZ ZIOLEK
Rozwiń
Magnifying Glass Plus Powiększ zdjęcie
Konsumy

Konsumy

Konsumy to nazwa przyjęta w czasach PRL przez Przedsiębiorstwo Gastronomiczno-Handlowe, tworzące sieć sklepów i stołówek dla pracowników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa. Przedsiębiorstwo prowadziło sklepy mundurowe, sklepy z artykułami deficytowymi oraz kasyna i stołówki w komendach Milicji Obywatelskiej.

Źródło: wikipedia
Rozwiń
Powrót
Symbole luksusu w PRL-u
Symbole luksusu w PRL-u
Symbole luksusu w PRL-u
Symbole luksusu w PRL-u
Symbole luksusu w PRL-u
Symbole luksusu w PRL-u
Symbole luksusu w PRL-u
Symbole luksusu w PRL-u
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...
powiększone zdjęcie
email