Kredyt studencki

i

Autor: Shutterstock

Czy para jednopłciowa otrzyma kredyt na mieszkanie?

2019-04-28 15:18

Polskie prawo nie uznaje małżeństwa jednopłciowego zawartego za granicą jako obowiązującego w Polsce. To od podejścia banku zależy, w jaki sposób wyliczona zostanie zdolność kredytowa takiej pary - czy będzie traktowana jako jedno czy dwa gospodarstwa domowe. W sporej części banków w Polsce związki te traktowane są tak, jak pozostałe pary będące w związku nieformalnym - wystarczy oświadczenie o wspólnym prowadzeniu gospodarstwa.

Podejście banku do kwestii formalnych oraz światopoglądowych może być kluczowe dla osób, które starają się o kredyt hipoteczny. Fakt, że w jednym banku nie otrzymaliśmy pozytywnej decyzji kredytowej, nie oznacza, że w innym będzie podobnie. Wszystko zależy od wewnętrznych ustaleń i sposobu wyliczania zdolności kredytowej. Tak jest na przykład w przypadku par nieformalnych oraz małżeństw jednopłciowych zawartych za granicą. Czy przy wyliczaniu zdolności kredytowej banki uznają, że osoby pozostające w takim związku tworzą jedno gospodarstwo domowe? Czy mogą liczyć na korzystniejsze warunki kredytu?

ZOBACZ TEŻ: W jakim wieku otrzymamy najkorzystniejsze oferty kredytowe?

Liberalne podejście i zaufanie do klientów
Małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą nie są uznawane przez prawo za legalnie funkcjonujące w Polsce. W związku z tym takie pary muszą liczyć się z wieloma ograniczeniami. ANG Spółdzielnia sprawdziła, czy problematyczne będzie także wzięcie wspólnego kredytu hipotecznego.

- Zapytaliśmy przedstawicieli współpracujących z nami banków, czy w przypadku małżeństw oraz nieformalnych par jednopłciowych mają specjalne procedury postępowania. Okazało się, że banki traktują takie związki tak samo, jak wszystkie pary nieformalne. Po złożeniu odpowiedniego oświadczenia przez klientów, osoby pozostające w związku w większości banków będą uznawane za jedno gospodarstwo domowe – czyli mogą liczyć na podobne warunki kredytowe, jak małżeństwo. Należy jednak pamiętać, że niektóre banki z automatu uznają wszystkie pary nieformalne, a więc także jednopłciowe, za dwa gospodarstwa domowe – mówi Katarzyna Dmowska z ANG Spółdzielni.

Jedno gospodarstwo domowe – dlaczego to takie ważne?
Jednym z podstawowych czynników branych pod uwagę podczas procesu kredytowego jest zdolność kredytowa kredytobiorcy. Jest to kwota, jaką według szacunków banku klient jest w stanie spłacić w określonym czasie. Na zdolność kredytową składa się wiele czynników, m.in. wysokość kosztów, jakie osoba starająca się o kredyt ponosi co miesiąc w związku z prowadzeniem gospodarstwa domowego. W przypadku jednego gospodarstwa, zarówno dochody, jak i koszty utrzymania są liczone wspólnie. Jest to niezwykle istotne w całym procesie kredytowym, ponieważ koszty utrzymania gospodarstwa, obok wysokości zobowiązań, mają główny wpływ na zdolność kredytową klientów.

- Najlepiej obrazują to liczby. Przy łącznych dochodach w wysokości 5 tys. zł netto, różnice w zdolności kredytowej, zależnie od tego, czy para traktowana jest jako jedno czy dwa gospodarstwa domowe, wynoszą obecnie od 17 do nawet 66 tys. zł. Pary, które znalazły wymarzoną nieruchomość i nie chcą ograniczać budżetu o kilkadziesiąt tysięcy zł, powinny skorzystać z usług takiego banku, który nie będzie miał problemów z wyliczeniem zdolności kredytowej na korzystniejszych warunkach. Jeżeli osoby starające się o kredyt faktycznie tworzą jedno gospodarstwo domowe, to nie powinny mieć kłopotów ze znalezieniem odpowiedniej oferty – dodaje Katarzyna Dmowska.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze