policja, kontrola drogowa

i

Autor: Piotr Gajek

Ostre kary dla piratów drogowych wchodzą w życie

2017-06-01 11:44

W czwartek 1 czerwca w życie wchodzą zapisy ustawy, która znacznie zaostrza kary dla tzw. piratów drogowych. Nowe prawo jest srogie szczególnie dla tych, którzy spowodują wypadek, jadąc po alkoholu.

Dotychczas kierowca, który był pijany lub pod wpływem środka odurzającego i spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym albo powodujący u ofiary ciężkie obrażenia ciała, trafiał za kratki na minimum dziewięć miesięcy. Według nowej ustawy wchodzącej dziś w życie, będą to minimum dwa lata.

ZOBACZ TEŻ: Taryfikator mandatów w 2017

W dodatku sąd nie będzie miał możliwości wymierzenia kary w zawieszeniu – popełnienie przestępstwa skończy się dla winnego bezwzględnym więzieniem. Zmianie ulega też kwalifikacja czynu polegającego na świadomej ucieczce przed policją. Do tej pory było to wykroczenie, od dziś staje się przestępstwem zagrożonym karą więzienia od trzech miesięcy do pięciu lat! Dotychczas groziła za to grzywna i do 30 dni aresztu.

ZOBACZ TEŻ: Piraci drogowi zapłacą droższe OC? Ubezpieczyciele mają propozycję dla Szydło

Zmienia się również okres przedawnienia wykroczenia drogowego (ulega wydłużeniu z dwóch do trzech lat), a kierowca, który wsiądzie za kółko pomimo sądowego zakazu, będzie mógł trafić za kratki na okres od trzech miesięcy do pięciu lat, a nie, jak było wcześniej, na maksymalnie trzy lata. Ponadto „kierowca, który prowadziłby pojazd mimo wydania decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, otrzyma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów” – podaje tvn24bis.pl.

Źródło: tvn24bis.pl

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze