Praca

i

Autor: Shutterstock

Pracujesz na śmieciówce? Po pół roku automatycznie dostaniesz etat. Rewolucyjny pomysł Lewicy

2021-04-01 13:08

Rewolucja w prawie pracy? Umowy cywilnoprawne trwające pół roku powinny być przekształcone w umowy o pracę - taką propozycję zmian w prawie przygotowała Lewica. Poseł Przemysław Koperski podkreślał, że takie rozwiązanie zakończyłoby patologię na rynku pracy.

Poseł Koperski przedstawił w czwartek założenia projektu Lewicy, który wprowadza możliwość przekształcenia umów cywilnoprawnych na umowę o pracę. - Przez szereg lat byłem dyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, spotykałem się z różnymi patologiami, które występują na rynku pracy i w województwie śląskim, i w Polsce. Tą największą patologią, tym rakiem, są szerzące się umowy śmieciowe - powiedział Koperski.

Poseł Lewicy zaznaczył, że osób pracujących na umowie cywilnoprawnej jest w Polsce ok. 1,5 mln, a samozatrudnionych - 1,3 mln. "Wiele umów cywilnoprawnych zawieranych na kilka miesięcy trwa przez szereg lat, czasami kilkanaście lat" - podkreślił.

Nowa tarcza antykryzysowa. Dla kogo 5 tys. złotych? Morawiecki przedstawił szczegóły

Express Biedrzyckiej - Wojciech Konieczny: Zakaz przemieszczania jest konieczny

Koperski poinformował, że Lewica w swym projekcie proponuje, by umowy cywilnoprawne po sześciu miesiącach mogły być przekształcane w umowy o pracę. Dodał, że liczy na wsparcie w tej sprawie klubów: PiS, Koalicji Obywatelskiej i Koalicji Polskiej tak, aby zmiany mogły wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku. Poseł przedstawił także drugą propozycję, którą chciałaby wprowadzić Lewica, a która zakłada 14 dni urlopu dla mikroprzedsiębiorców, w którym zwolnieni byliby z płacenia składki ZUS

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze