Podpisywanie umowy

i

Autor: Shutterstock Podpisywanie umowy

Rewolucja w umowach o dzieło. Musisz zgłosić się do urzędu w ciągu 7 dni!

2020-12-29 5:00

Ważne zmiany w umowach o dzieło. Od 1 stycznia 2021 roku przepisy Tarczy Antykryzysowej wprowadzają obowiązek informowania ZUS o zawartych umowach o dzieło. Umowy o dzieło zawarte po Nowym Roku trzeba będzie zgłosić za pomocą specjalnego formularza.

To jest niezwykle ważna zmiana. Od 1 stycznia 2021 roku do ZUS trzeba będzie zgłaszać informację o zawarciu umowy o dzieło. Takiego zgłoszenia będzie musiał dokonać albo płatnik składek albo osoba fizyczna zlecająca dzieło. Są jednak wyjątki. Obowiązek ten nie dotyczy umów o dzieło:

zawartych z własnym pracownikiem

wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy, ale zawartych z innym podmiotem

zawartych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonanie przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje aż do końca ferii

Umowy zawarte od 1 stycznia 2021 r. trzeba wykazać w nowym formularzu RUD (Zgłoszenie umowy o dzieło). Należy go złożyć w ciągu 7 dni od zawarcia umowy o dzieło. Formularz RUD można przekazać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Należy pamiętać, że dla każdego wykonawcy dzieła trzeba złożyć oddzielny formularz RUD. W jednym formularzu RUD można wykazać maksymalnie 10 umów zawartych z jednym wykonawcą.   

Jakie dane trzeba przekazać do ZUS?

W formularzu RUD podajesz następujące dane:

w bloku I - swoje dane, czyli  zamawiającego wykonanie umowy o dzieło - dane identyfikacyjne oraz adresowe

w bloku II - dane wykonawcy umowy o dzieło - dane identyfikacyjne oraz adresowe osoby, z którą zawarłeś  umowę o dzieło

w bloku III - informację  o zawartych umowach o dzieło - daty zawarcia, daty wykonywania (od-do) oraz liczbę zawartych umów.

Pamiętaj o tym obowiązku

Jeśli jesteś osobą fizyczną i zawarłeś umowę o dzieło, musisz ją zgłosić w ZUS bez względu na to, czy jesteś zarejestrowany w ZUS jako płatnik składek czy też nie.

Szczepienia medyków
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze