Apple da podwyżkę, nie będzie samobójstw

2010-06-02 14:34

Apple chce zapobiec samobójstwom w fabryce w Shenzen, należącej do Hon Hai Precision Industry (Foxconn) - firma zdecydowała się sfinansować 20 procent podwyżki dla pracowników. Zakłady Foxconn zatrudniają 500 tysięcy osób, które wyrabiają sprzęt dla firm takich jak Microsoft, HP, Dell czy Sony, jednak do samobójstw dochodzi tylko w fabryce produkującej urządzenia dla firmy Apple.

Jedna z teorii mówi, że seria samobójstw związana jest z faktem, iż pracownicy są ubezpieczeni, a w przypadku śmierci rodziny otrzymują odszkodowanie liczone w dziesiątkach tysięcy dolarów. Na taką kwotę zatrudnieni musieliby pracować przez wiele lat.

Pojawiają się jednak informacje, że akurat w tej fabryce robotnicy są wyjątkowo źle traktowani, zatrudnia się tam nieletnich i nie płaci za nadgodziny.

Apple postanowiło zaradzić tej sytuacji i... sfinansować 20-procentową podwyżkę płac w fabryce. Dla koncernu Jobsa oznacza to tylko nieznaczne zmniejszenie marginesu zysku. Na przykład koszt pracy przy produkcji iPada to obecnie jedynie 2,3% ceny urządzenia. Po podwyżce wzrośnie on do 3 procent.

Polecamy również na KopalniaWiedzy.pl: Zgubiona komórka pomogła policji

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze