Hapro Media: Polscy piraci z Chomikuj.pl i Wrzuta.pl muszą płacić

2010-06-30 15:37

Na portalu ForumPrawne.org pojawiła się skarga internauty. Nielegalnie udostępniał pliki multimedialne z użyciem Chomikuj.pl i firma Hapro Media przysłała mu wezwanie do zapłaty. Straty twórców z powodu piractwa wyliczono na kilkadziesiąt tysięcy złotych, internauta Andrzej miał zapłacić 1250 złotych.

Firma Hapro Media odzywa się do internautów, którzy nielegalnie udostępniali utwory muzyczne Pawła Kukiza, Marysi Sadowskiej czy Katie Meluy. Użytkownicy Chomikuj.pl i Wrzuta.pl otrzymują zawiadomienia, że spowodowali straty w wysokości od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych - informuje Gazeta Prawna.

Firma uzyskała adresy IP i e-mail od administratorów Chomikuj.pl, co potwierdza Piotr Hałasiewicz z Chomikuj.pl. W wielu wypadkach domaga się od internautów zapłacenia ułamka "strat". Zadośćuczynienie wynosi ok. 1100-1300 złotych.

Powiadomienia o popełnionym przestępstwie dostało kilkaset osób korzystających z tego serwisu oraz z Wrzuta.pl.Wszystkie mają być podobnej treści:

Zostało już przygotowane zawiadomienie do Prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z wnioskiem o zabezpieczenie i pozew cywilny o wydanie nakazu zapłaty. Skierowanie sprawy na drogę urzędową narazi Ciebie na poniesienie kosztów postępowań oraz odpowiedzialność karną. Jesteśmy jednak gotowi do polubownego załatwienia sporu. Brak reakcji w terminie do 3 dni od momentu otrzymania niniejszego pisma będzie skutkował wystąpieniem przeciwko Tobie na drogę urzędową.

Według GP na podpisanie ugody zgodziło się już ponad stu internautów.

Firma Hapro Media deklaruje, że ci, którzy nie zapłacą odszkodowania, mogą spodziewać się skierowania sprawy do prokuratury. E-maili z żądaniem zapłaty mogą spodziewać się osoby, które spiraciły utwory Macieja Maleńczuka, Pawła Kukiza i Marysi Sadowskiej.

Sprawa wydaje się być poważniejsza niż w wypadku serwisu Pobieraczek.pl. Tam do internautów przychodziły tylko groźnie brzmiące e-maile, ale ani jedna sprawa nie zakończyła się w sądzie. Firma Hapro Media może być jednak bardziej zdeterminowana.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze