Rodzina

i

Autor: Shutterstock

12 000 zł na drugie i kolejne dziecko. Wiadomo, kiedy pieniądze będą wypłacane

2021-05-24 7:29

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy 12 tys. zł. "Niebawem ogłosimy strategię demograficzną rządu, a ta wiąże się z szerokimi konsultacjami społecznymi. Przy okazji tych konsultacji powstaną szczegóły Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Planujemy, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r. i obejmie każde urodzone po tej dacie drugie i kolejne dziecko, które będzie miało ukończone 12 miesięcy, a nie skończy jeszcze trzech lat" - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

12 tys. zł na dziecko

Minister Maląg pytana o to, czy wiadomo już, których dokładnie dzieci będzie dotyczyło wsparcie z nowego świadczenia, zaznaczyła, że obecnie trwają prace nad szczegółami projektu ustawy. Dodała, że nie jest planowany próg dochodowego, który uzależniałby korzystanie z nowego świadczenia. Podkreśliła też, że Rodzinny Kapitał Opiekuńczy 12 000+ będzie wypłacany od drugiego dziecka, "a to bardzo istotne ze względów demograficznych – chodzi o wpływ na współczynnik dzietności, innymi słowy dążenie do osiągnięcia zastępowalności pokoleń". - Chodzi o stworzenie takich warunków, żeby rodzice mieli zapewniony komfort podjęcia decyzji o posiadaniu kolejnego potomka. Tym bardziej biorąc pod uwagę średni wiek kobiet rodzących w Polsce pierwsze dziecko – ok. 28 lat. Rodzicom jest łatwiej podejmować decyzje prokreacyjne, kiedy wiedzą, że mają ku temu odpowiednie warunki - powiedziała szefowa resortu.

ZOBACZ: 500 Plus dla kierowców zatwierdzone. Trzeba przerobić samochód

Polski Ład: Premier zapowiada 12tys. złotych dla kolejnych dzieci

Zaznaczyła, że z ostatnich spotkań, które odbyła z ministrami państw Grupy Wyszehradzkiej, wynikało, że "bardzo ważne jest łączenie różnych elementów polityki prorodzinnej, w tym m.in. zapewnienie opieki nad małymi dziećmi ze wsparciem finansowym rodzin". "Świetnie sprawdziło się to np. w Czechach – gdzie jest odpowiednik naszego Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego – powodując w konsekwencji wzrost dzietności" - powiedziała

Sonda
Czy podoba Ci się program Polski Ład?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze