1500 Plus na nianię. Małopolska daje prezent rodzicom

2017-03-07 14:29

Rządowy program 500 Plus właściwie przez wszystkich uważany jest za ogromny sukces. Na fali tego rozwiązania pojawiają się coraz to nowe pomysły, jak jeszcze można ulżyć rodzicom w trudach wychowania dziecka i zachęcić ich do posiadania potomstwa. Z ciekawą inicjatywą wychodzi województwo małopolskie, które chce dawać rodzicom 1500 zł miesięcznie, aby mogli wynająć nianię dla swoich pociech.

Program „Małopolska Niania” łącznie ma kosztować 750 tys. zł (pochodzących z budżetu województwa i danej gminy), uruchomiony zostanie pilotażowo już w tym roku, zakończy się zaś w roku 2018. Obejmie 30 wybranych małopolskich gmin. Kryterium doboru jest proste: Małopolska stawia na rozwój żłobków, a dofinansowanie do niani będzie tylko dodatkiem realizowanym w tych miejscach, gdzie dostęp do tych instytucji jest najgorszy. W ramach programu zatrudnienie znajdzie 50 niań, na wynagrodzenie dla których rodzice dostaną po 1500 zł miesięcznie wypłacanych przez dziesięć miesięcy. Co ważne, rodzice sami będą mogli wybrać nianię, a nawet wskazać na to stanowisko kogoś z rodziny, jeśli będzie to osoba bezrobotna, która nie osiągnęła wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet, 65 dla mężczyzn).

ZOBACZ TEŻ: Na co Polacy wydają 500 Plus? Sprawdź sam!

Istotne jest to, że o udział w programie będą mogli wystąpić wszyscy rodzice z wytypowanych gmin, pod warunkiem, że są osobami pracującymi. Nieważne, jaka jest ich sytuacja osobista czy dochody. Te jednak będą mogły mieć znaczenie, kiedy gmina będzie decydowała, komu przyznać pieniądze w pierwszej kolejności. Tu, prócz tego, ile rodzice zarabiają, będą brane pod uwagę dodatkowe okoliczności, jak np. niepełnosprawność dziecka, liczba dzieci w rodzinie itd. „Najnowszy raport Małopolskiego Obserwatorium Rozwoju Regionalnego wskazuje, że problem z zapewnieniem opieki w żłobkach istnieje w 162 na 182 gmin województwa. W przypadku 30 gmin wybranych do programu sytuacja jest wyjątkowo zła” - podaje radiokrakow.pl.

Źródła: wgospodarce.pl, radiokrakow.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze