Dodatkowe 470 złotych dla przyszłych emerytów! Jak je dostać?

2019-10-18 14:48
Emerycie! Sprawdź, ile dostaniesz od marca
Autor: SHUTTERSTOCK Emerycie! Sprawdź, ile dostaniesz od marca

Miła wiadomość dla osób, które są tuż przed sześćdziesiątką. Mogą oni otrzymać 470 plus od państwa dzięki Pracowniczym Planom Kapitałowym. Wystarczy na rok przyłączyć się do programu. Sprawdź, jak to zrobić, aby otrzymać dodatkową gotówkę.

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe to pomysł rządu na pomoc obywatelom w oszczędzaniu do emerytury. PPK to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania, który ma być tworzony wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Od 1 lipca tego roku jako pierwsze do systemu wchodzą największe przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 osób. Potem, co pół roku - do stycznia 2021 r. - system będzie wprowadzany w coraz mniejszych firmach. Do programu automatycznie zostają wpisane osoby pracujące w wieku 18-55 lat. Pozostali, którzy przekroczyli 55. rok życia, mogą przystąpić do PPK na własny wniosek i jeszcze na tym zarobić.

Polacy biorą kredyty mieszkaniowe po trzydziestce, ale spłacają je do sześćdziesiątki [RAPORT]

Okazuje się też, że im szybciej to zrobią, tym lepiej. Dlaczego? Jak już wiemy, pieniądze na PPK są wpłacane zarówno przez zatrudnionego (2 proc. wynagrodzenia brutto), jak i pracodawcę - 1,5 proc. wynagrodzenia brutto. Dodatkowo, do rachunku każdego pracownika ma dopłacać także państwo. W pierwszym roku pracownicy otrzymają tzw. wpłatę powitalną w wysokości 250 zł. Z kolei dopłata z państwowego Funduszu Pracy wyniesie 20 zł miesięcznie, co w skali roku daje 240 zł. "Jednakże warunkiem przysługiwania dopłaty rocznej jest to, aby kwota wpłat podstawowych i dodatkowych finansowanych przez podmiot zatrudniający oraz uczestnika PPK w danym roku kalendarzowym była równa co najmniej kwocie wpłat podstawowych należnych od kwoty stanowiącej 6-krotność minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w tym roku. W praktyce 2019 roku oznacza to konieczność zasilenia rachunku uczestnika PPK kwotą co najmniej 472,50 zł i to do końca tego roku kalendarzowego" - tłumaczy portal prawo.pl .

Dziennik "Fakt" przeprowadził kalkulację, z której wynika, że jeśli 59-letnia obecnie osoba złoży odpowiedni wniosek i przystąpi do programu PPK, to spełniając warunki może otrzymać tak wpłatę powitalną 250 zł, jak też dopłatę roczną 240 zł. " Jeśli taka osoba spełni przesłanki wypłaty (czyli 60 lat), to może te środki wycofać" – mówi dziennikowi ekspert ds ubezpieczeń dr Marcin Wojewódka z Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy.

Sprawdź: Ile kosztuje sanatorium, które uzdrowisko w Polsce wybrać? Poradnik kuracjusza

Przykładowo, jeśli osoba, która nie ma 60 lat, zarabia 3 tys. zł i zdecyduje się na przystąpienie do PPK na rok, to po skończeniu 60. roku życia uzbiera 1784 zł i właśnie taką kwotę będzie mogła od razu wypłacić. Kwota zawiera wpłatę własną - 720 zł, wpłatę pracodawcy - 520 zł oraz dopłatę państwa w wysokości 470 zł.

Specjalista radzi jednak, aby wstrzymać się z wnioskiem o wypłatę pieniędzy z programu i nie robić tego tuż po skończeniu 60. roku życia. Warto to zrobić dopiero po otrzymaniu dopłaty rocznej, ponieważ w innej sytuacji dodatek w wysokości 240 zł nie zostanie wypłacony.

Paskudna praktyka w Biedronce. Klienci są wściekli

Źródło: fakt.pl, prawo.pl

Najnowsze