Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo w Europie, a w Polsce z każdą godziną napływają niepokojące informacje o kolejnych przypadkach zarażeń. Osoby u których starszy wiek, ogólny stan zdrowia oraz inne okoliczności powodują obniżenie odporności, są w szczególny sposób zagrożone zakażeniem oraz skutkami ewentualnego zachorowania. Jak sobie zmniejszyć ryzyko? Zapytaliśmy lekarza Michała Sutkowskiego, prezesa Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
1. Nie musisz? Nie wychodź z domu!
- Powinni państwo unikać wychodzenia z domu do miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi. Jeśli zaistnieje konieczność wyjścia, np. do sklepu czy apteki, to warto zrobić to w godzinach dla seniorów - między 10 a 12. A jeszcze lepiej, poprosić o pomoc w załatwieniu tych spraw kogoś z rodziny - mówi doktor Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. Zwraca jednak uwagę, że nie doradza totalnej domowej izolacji.
- Oczywiście zalecam pójście do lasu, czy parku. Nawet z osobą towarzyszącą, ale taką, która z nami mieszka, lub mamy z nią stały kontakt, a więc w takim duecie codziennym, który jest epidemiologicznie bezpieczny.
2. Zachowaj dystans społeczny
Półtora metra odległości to już niemal symbol tej pandemii. Mimo to, nie należy bagatelizować znaczenia zachowania odległości.
- Na jakiś czas, ze względu na okres dużego nasilenia zachorowań, powinni państwo zrezygnować z częstych spotkań z sąsiadami i zapraszania do domu gości. Warto teraz ograniczyć interakcje społeczne – radzi lekarz.
3. Domowa samokontrola
Lekarze zalecają, aby bacznie przyglądać się swojemu organizmowi.
- Covid-19 to zestaw bardzo niecharakterystycznych objawów. Wiele osób, za pierwszy objaw choroby bierze utratę węchu lub smaku. To rzeczywiście sygnał alarmowy, ale wbrew powszechnej opinii, wcale nie występuje tak często. Trzeba zwrócić uwagę na takie objawy jak brak kataru, podwyższoną temperaturę i osłabienie. Jeżeli podejrzewacie państwo, że to może być koronawirus, najlepiej zadzwonić do lekarza rodzinnego i prowadzić izolację do czasu ustalenia, czy doszło do zakażenia – radzi Michał Sutkowski.
Osoby zakażone koronawirusem zwykle mają:
wysoką gorączkękaszeldusznościkłopoty z oddychaniem.Rzadziej pojawiają się takie objawy jak utrata węchu i smaku, bóle mięśni i głowy, biegunka, wysypka na skórze.
4. Nie zapomnij o innych chorobach!
Osoby z chorobami przewlekłymi (np. cukrzyca, choroby układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia neurologiczne) są najbardziej narażone na zarażenie koronawirusem i rozwinięcie się ciężkiej postaci choroby.
- Muszą państwo pamiętać, aby leczyć choroby przewlekłe. Docierają do nas sygnały, że pacjenci w tym okresie często boją się kontaktu z lekarzem. Prosimy by się nie bać i leczyć choroby przewlekłe. Poza tym warto pamiętać o szczepieniach m.in. na grypę i pneumokoki. Dla seniorów i osób z przewlekłymi chorobami są one refundowane lub darmowe – mówi lek. Michał Sutkowski.
5. Pamiętaj o higienie i DDMA
Pod tym charakterystycznym skrótem, kryje się zasada wzajemnej odpowiedzialności, dzięki której chronimy siebie i innych:
D jak dystans
D jak dezynfekcja
M jak maseczka
A jak aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe
Wirusa można przenieść na rękach z zanieczyszczonych powierzchni. Dlatego, należy często myć ręce wodą z mydłem, lub dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Lepiej nie dotykać oczu, nosa i ust, ponieważ jeśli mamy na dłoniach wirusa, przeniesiemy go z powierzchni na siebie.
Należy też regularnie dezynfekować swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kłaść telefonu na stole i nie korzystać z niego podczas spożywania posiłków.