Minister Marlena Maląg

i

Autor: EAST NEWS, SUPER EXPRESS Minister Marlena Maląg

500+ 2021. 600 zł zamiast 500 zł? Minister rodziny wyjaśnia

2021-01-26 4:00

500+ 2021. Już od 1 lutego będzie można składać wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego 500+. Najpierw drogą elektroniczną, a od 1 kwietnia drogą tradycyjną – papierowo w urzędzie lub za pośrednictwem poczty. Czy świadczenie 500+ zostanie zwiększone? Czy z powodu wysokiej inflacji zamiast 500+ rodzice będą otrzymywać np. 600 zł? Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w obszernym wywiadzie dla "Super Expressu" wyjaśnia tę ważną kwestię.

500+ 2021

Za kilka dni rodzice i opiekunowie dzieci będą mogli złożyć online wniosek o 500+ na nowy okres świadczeniowy rozpoczynający się 1 czerwca 2021 r. Olbrzymie emocje wzbudza kwestia ewentualnej waloryzacji wypłacanej kwoty 500 zł. Zdaniem części ekspertów oraz polityków program 500+ powinien być waloryzowany przynajmniej o wysokość inflacji. Z danych opublikowanych przez GUS wynika, że grudniowa inflacja wyniosła 2,4 proc. A w całym 2020 roku średnioroczna inflacja osiągnęła poziom 3,4 proc. i jest to najwyższy wynik od 2012 roku. O ewentualną waloryzację świadczenia 500+ zapytaliśmy w specjalnej rozmowie Marlenę Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

- Aktualnie nie trwają prace nad podniesieniem wysokości świadczenia wychowawczego. Warto jednak pamiętać, że „Rodzina 500+” jest największym programem społecznym po transformacji ustrojowej w Polsce, który odmienił życie wielu rodzin. Rodziny stały się zamożniejsze, pojawiły się lepsze perspektywy ich rozwoju. Program zagwarantował lepsze warunki zakładania rodzin i wychowania dzieci i dlatego jest uznawany za jeden z najlepszych sposobów wspierania rodzin niemal we wszystkich grupach społecznych. Znieśliśmy kryterium dochodowe na pierwsze dziecko, dzięki czemu znacząco rozszerzył się krąg osób które pobierają świadczenie wychowawcze. Szacuje się, że wydatki na program "Rodzina 500+" w 2020 r., bez kosztów obsługi wyniosły 40,3 mld zł, a od momentu uruchomienia programu to już blisko 134,5 mld zł - wyjaśnia minister rodziny.

- Istotne jest również, że do rodzin o niskich dochodach (obok programu „Rodzina 500+”) kierowane są dodatkowo świadczenia z systemu świadczeń rodzinnych (szczególnie zasiek rodzinny z dodatkami) oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Przy jednoczesnym uwzględnieniu świadczeń z pomocy społecznej oraz świadczenia dobry start (którego przyznanie nie jest uzależnione od dochodów rodziny) oznacza to, że wsparcie kierowane do rodzin o niskich dochodach jest odpowiednio wyższe - dodaje minister Maląg. - Ponadto, rząd konsekwentnie wzmacnia także inne, pozafinansowe programy wspierające rodziny z dziećmi na utrzymaniu, w szczególności program Maluch+, dzięki któremu rozbudowywana jest sieć żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów - dodaje minister w rozmowie z "Super Expressem".

Cała rozmowa z minister Marleną Maląg zostanie opublikowana jeszcze dzisiaj na stronie se.pl.

CZYTAJ TAKŻE: Kaczyński potajemnie się zaszczepił? Sikorski wali w prezesa PiS

Sonda
Czy uważasz, że minimalna waloryzacja, czyli podwyżka emerytur w 2021 na poziomie 50 złotych jest wystarczająca?
Masowe szczepienia seniorów na MTP!
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze