500 plus

i

Autor: Shutterstock 500 plus

500 plus – wypłaty mogą być opóźnione albo nie wypłacone! Dlaczego?

2018-11-22 14:08

Program Rodzina 500 plus, z którego korzysta niemal 4 miliony polskich dzieci, obsługuje tysiące urzędników, w tym pracownicy socjalni. Jednak poza tym programem (a także programem „Dobry start”) mają dziesiątki innych obowiązków, a ich pensje nie wynagradzają tego. Dlatego domagają się podwyżek, ale rząd w tej sprawie milczy. Pracownicy socjalni grożą więc strajkiem, a na tym mogą ucierpieć beneficjenci programu 500 plus.

Pracownicy socjalni, którzy obsługują m.in. programy 500 plus i Dobry start, od września zapowiadali, że będą protestować. W tym tygodniu przychodzą do pracy z przypinkami, informującymi o proteście. Wczoraj wszyscy ubrali się na czarno, ale niedługo protest może przybrać ostrzejszą formę.

- Szykujemy się na zaostrzenie tych działań, ponieważ nie widzimy światełka w tunelu. Chcemy dotrzeć do jak największej liczby osób w gminach z informacją o przyczynach protestu, a także informacją o planowanym jego zaostrzeniu, które bezpośrednio przełoży się na ciągłość udzielanej pomocy – zapowiada Paweł Maczyński, wiceprzewodniczący Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej oraz członek Rady Pomocy Społecznej, w liście adresowanym do Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jaką więc formę może przybrać protest, jeżeli nie dojdzie do porozumienia? Strajk włoski, strajk generalny lub masowa rezygnacja z pracy służb społecznych. Mogłoby to oznaczać, że wypłaty świadczeń 500 plus byłby opóźnione lub nawet nie realizowane, ponieważ kto miałby sprawdzać wnioski dla milionów dzieci?

500 plus opóźnione lub niewypłacone?
Trudno jednak się dziwić pracownikom socjalnym, skoro, jak sami mówią, zdarzają się sytuację, kiedy świadczenia wypłacane jednej rodzinie są większe od ich pensji.

- To bardzo frustrujące i może budzić złość. To normalne ludzkie odruchy. Ale rozwiązaniem nie jest, jak niektórzy proponują, zmniejszenie pomocy dla klientów OPS-ów. Myślę, że nikt z pracowników socjalnych czy obywateli nie chciałby być na miejscu takiej rodziny. Ale oczywiście ważne jest zwrócenie uwagi rządzącym, że jest coś w tym wszystkim nie tak, skoro pracownik socjalny kwalifikujący do otrzymania świadczenia sam mógłby z takiej pomocy skorzystać – wyjaśnia Maczyński.

Dlatego pracownicy socjalni postulują o zrównanie wynagrodzeń w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej z wynagrodzeniami w urzędach gminnych oraz dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni rocznie. Dodatkowo, ze względu na to, że wielu pracowników socjalnych działa też w terenie, domagają się gwarancji osobistego bezpieczeństwa osobistego i cyklicznych szkoleń w tym zakresie.

Sonda
Czy świadczenie 500 plus powinno być wypłacane także najbogatszym?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze