91,5 mld dla wojska. Wiemy, na co dokładnie pójdą pieniądze

2015-05-28 15:37 Piotr Osiński
Wydatki na modernizację wojska
Autor: "Super Express" Wydatki na modernizację wojska

137 mld złotych – to łączna kwota środków, które zostaną przeznaczone do 2022 r. na modernizację polskiego wojska. 91,5 mld pochłonie finansowanie 14 programów operacyjnych, pozostała część zostanie pokryje inne wydatki związane z modernizacją naszej armii.

„Priorytetowe zadania modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP w ramach programów operacyjnych” - to rządowy program, którego realizację zaplanowano na lata 2014-2022. Jego głównym celem jest zapewnienie elastycznego finansowania potrzebnego na modernizację polskiej armii. Do 2022 r. na ten cel pójdzie łącznie aż 137 mld złotych, z czego ponad 90 mld pochłoną przede wszystkim zakupy sprzętu dla wojska. Na co dokładnie zostaną przeznaczone pieniądze? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w grafice umieszczonej nad tekstem.

ZOBACZ TEŻ: Polacy wiedzą, czym powinien kierować się rząd ws. zakupów

2 proc. PKB na zbrojenia

Świat dostrzegł potrzebę zwiększenia wydatków na cele wojskowe po rosyjskiej aneksji Krymu i działaniach Rosjan na wschodzie Ukrainy. Podczas szczytu w Newport ustalono, że kraje NATO wydadzą na wojsko co najmniej 2 proc. swojego PKB. Polska osiągnie ten poziom już za rok, ale trzeba podkreślić, że dotychczas i tak przeznaczała spore środki na modernizacje wojska. Wśród 28 krajów NATO w 2012 r. zajęliśmy pod tym względem ósme miejsce.

Najnowsze