91,5 mld dla wojska. Wiemy, na co dokładnie pójdą pieniądze

2015-05-28 15:37
Wydatki na modernizację wojska
Autor: "Super Express" Wydatki na modernizację wojska

137 mld złotych – to łączna kwota środków, które zostaną przeznaczone do 2022 r. na modernizację polskiego wojska. 91,5 mld pochłonie finansowanie 14 programów operacyjnych, pozostała część zostanie pokryje inne wydatki związane z modernizacją naszej armii.

„Priorytetowe zadania modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP w ramach programów operacyjnych” - to rządowy program, którego realizację zaplanowano na lata 2014-2022. Jego głównym celem jest zapewnienie elastycznego finansowania potrzebnego na modernizację polskiej armii. Do 2022 r. na ten cel pójdzie łącznie aż 137 mld złotych, z czego ponad 90 mld pochłoną przede wszystkim zakupy sprzętu dla wojska. Na co dokładnie zostaną przeznaczone pieniądze? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w grafice umieszczonej nad tekstem.

ZOBACZ TEŻ: Polacy wiedzą, czym powinien kierować się rząd ws. zakupów

2 proc. PKB na zbrojenia

Świat dostrzegł potrzebę zwiększenia wydatków na cele wojskowe po rosyjskiej aneksji Krymu i działaniach Rosjan na wschodzie Ukrainy. Podczas szczytu w Newport ustalono, że kraje NATO wydadzą na wojsko co najmniej 2 proc. swojego PKB. Polska osiągnie ten poziom już za rok, ale trzeba podkreślić, że dotychczas i tak przeznaczała spore środki na modernizacje wojska. Wśród 28 krajów NATO w 2012 r. zajęliśmy pod tym względem ósme miejsce.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze