Samolot

i

Autor: shutterstock.com

Badania psychologiczne pilotów i stewardów. To nowe wymogi UE

2018-07-26 12:55

Unia Europejska zaostrza badania zdrowia psychicznego dla pilotów i personelu pokładowego. W tym dostęp do pomocy terapeutycznej oraz badania wykrywające w organizmie substancje psychoaktywne i alkohol. Wszystko dla poprawienia bezpieczeństwa podczas lotu.

Co się zmieni? Wszyscy piloci będą mogli skorzystać z pomocy terapeutycznej jeśli wystąpią u nich problemy psychologiczne. Linie lotnicze będą zobowiązane do oceny stanu psychologicznego pilotów przed rozpoczęciem lotu. Prowadzone będą również systematyczne badania na obecność substancji psychoaktywnych oraz alkoholu u pilotów i załogi pokładowej oraz niezapowiadane wcześniej osób po rehabilitacji a przed powrotem do pracy.
Rozporządzenie przyjęte przez Unię Europejską w tej sprawie ma wejść w życie za około dwa lata. W tym czasie Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) ma za zadanie opracować szczegółowe wytyczne i przygotować się do wdrożenia nowego prawa w UE.
Procedury bezpieczeństwa zostały zaostrzone po katastrofiez 24 marca 2015 roku Airbusa tanich linii lotniczych Germanwings w której zginęło aż 150 osób. Do tragedii doszło, gdy kapitan udał się do toalety i zostawił stery drugiemu pilotowi. Ten zamknął się w kabinie i skierował samolot w stronę ziemi. Świadomie dokonał samobójstwa, skazując na śmierć także pasażerów.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze